Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Řada slibů ODS vyvolala údiv

Česko

Sociální tvář ODS – LN mají část volebního programu občanských demokratů, rozpočet šetřit nebudou

Boj volebních programů se rozběhl. Občanští demokraté prý chtějí ukázat sociálnější tvář. Některá řešení jsou ale přinejmenším překvapivá.

PRAHA Některé sliby z volebního programu ODS, jehož „Řešení pro rodinu“ a „Řešení pro mladé lidi“ mají LN k dispozici, budí při bližším ohledání údiv.

Občanští demokraté například slibují, že „i v době krize chtějí zachovat státní příspěvek k hypotékám ve stávající výši“. Má to ale háček – v současné době se tato podpora rovná nule.

Podpora se totiž začíná poskytovat, až když průměrná sazba úroku překročí sedm procent. Této hranice zatím nedosáhla a zřejmě v nejbližší době ani nedosáhne. „Možná se úroková míra zvedne, ale k sedmi procentům se myslím po příští čtyři roky nedostane. Myslí si to ostatně i banky – jednoletá i pětiletá fixace jsou takřka na totožných hodnotách,“ řekl majitel společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.

„Máte pravdu, ale může se stát, že se sazba takto někdy v budoucnu vyvine,“ říká místopředseda ODS a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Dodává, že ODS tím neříká, že chce zachovat nulu, ale stávající legislativní úpravu, která s podporou počítá.

Umění slibů, které moc nestojí Podobně překvapivý je také nápad, že zaměstnavatelé, kteří vezmou studenta na brigádu nebo částečný pracovní úvazek, dostanou slevu na sociálním pojistném, jež za něj odvádějí. Většina studentů totiž pracuje na dohodu o provedení práce a zaměstnavatel za ně v tom případě pojištění neplatí. „Ano, ale někteří studenti pracují i v normálním pracovním poměru. Chceme tímto podpořit, aby jich přibylo,“ říká Nečas. Rozvíjet běžné pracovní poměry studentů je podle něj žádoucí: „Na rozdíl od anglosaského světa jsou zdejší studenti méně samostatní. Dospělí lidé by neměli být závislí na rodičích.“

Kdo od občanských demokratů čekal rychlou deregulaci nájmů, bude zklamán. V programu stojí, že deregulace musí být hlavně „sociálně citlivá, spravedlivá a postupná “. Jenže postupnou deregulaci tu máme už léta, stejně jako značný rozdíl v tom, kolik stojí bydlení „regulované“ a „neregulované“ nájemníky. Nebo chce ODS proces deregulace dokonce zpomalit?

„V některých velkých městech by to mohlo dopadnout nepříznivě. Chceme tento proces sledovat a vyhodnocovat. To nemusí nutně znamenat zpomalení deregulace,“ brání se Nečas přímé odpovědi. „Nejde o lidi, kteří chodí do práce, ale o důchodce. Není možné po nich chtít, aby se ze svého bytu přestěhovali někam do pokoje na ubytovně.“

Právě pro důchodce postižené uvolněním nájmu, stejně jako pro lidi, jejichž příjem se náhle a hodně propadl, plánuje ODS velkou novinku – dočasnou dávku sociálního bydlení.

Konkrétně to znamená, že by člověku v potížích – způsobených nemocí nebo třeba dočasným propadem příjmu – stát přispěl na nájem. Na státní příspěvky na bydlení totiž dnes dosáhnou jen lidé s minimálním příjmem. „Může se stát, že i slušně situovanému člověku dočasně poklesne příjem a není schopen plně hradit své bydlení,“ říká Nečas. „Je škoda nechat lidi v takovém případě spadnout do dluhů, nebo dokonce na ulici.“ Nečas zdůrazňuje, že ODS nechce dotovat výstavbu sociálních bytů, ale přispívat lidem v jejich stávajícím bydlišti. „Předejdeme tím vytváření chudinských domů a čtvrtí,“ říká Nečas. Přesná pravidla pro to, na jaký byt ještě přispívat a který je už luxusní, zatím ODS nemá. Jasné ale je, že zákon by měl jinak přistupovat k důchodcům a jinak k lidem, kteří mohou svůj příjem zvýšit.

Občanští demokraté slibují také odložení státních maturit. Zdůvodňují to tím, že „mají vážné pochybnosti o jejich připravenosti“. Připouští také, že budoucí státní maturita by mohla nahradit přijímací zkoušky na vysokou školu.

Studentům slibují také výhodné studijní půjčky a studijní spoření. Otcové se zase mohou těšit na týdenní otcovskou dovolenou. Ne však dřív, než „odezní hospodářská krize“ a než to vývoj veřejných financí dovolí.

***

ODS chce:

* Rozšířit spektrum péče o děti – podpořit vznik firemních školek či zavést vzájemnou rodičovskou výpomoc.

* Příspěvek na zajištění péče o dítě – pro ty rodiče, kteří nesehnali ve svém bydlišti školku a neberou rodičovský příspěvek. Jeho maximální výše by byla 2000 korun.

* Daňově uznatelným nákladem by se měly stát veškeré náklady spojené s péčí o dítě – ale pouze tehdy, pokud ji neposkytuje veřejné předškolní zařízení.

* Dvourychlostní mateřská pro matky, které se chtějí vrátit brzy do práce – 18 týdnů by měly sto procent původního platu.

* Ohrožené děti by se měly jen výjimečně odebírat rodičům, měl by vzniknout institut profesionálních pěstounů.

* Deregulace nájemného by měla být citlivá, ve velkých městech i pomalejší. Její dopad by měl mírnit zákon o sociálním bydlení.

* Zákon o sociálním bydlení by měl zavést dočasnou dávku sociálního bydlení. Stát by příspíval na nájem v jeho dosavadním bytě tomu, kdo se dostane do tížívé situace.

Autor: