Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ústřední krizový štáb vláda nakonec obnoví. Situaci změnila výzva hejtmanů

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vystoupil 1. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání krizového štábu, který projednával další opatření v boji proti šíření nového typu koronaviru. foto: ČTK

Původní zpráva
V Česku dál strmě roste počet potvrzených případů koronaviru, rekordní jsou denní přírůstky, počty testů i hospitalizovaných. Vláda v pondělí obnoví činnost Ústředního krizového štábu a nevylučuje vyhlášení nouzového stavu.
  10:21aktualizováno  20:47

Praha se jako první z regionů přesunula na mapě podle rizika nákazy do nejvyššího červeného stupně. Od příštího týdne se v hlavním městě zavádí distanční výuka na vysokých školách a tato možnost se zvažuje také u škol středních. 

Krize je závažná, premiér opakovaně lže, kritizuje Fiala pozdní obnovení krizového štábu

V Praze, Středočeském kraji, na Chebsku, Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku budou od pondělí povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Některé kraje včetně Prahy rozhodly o plošném zákazu návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních.

Za čtvrtek prokázaly testy nákazu u 3130 lidí, přírůstek tak poprvé překročil 3000. V neděli zatím přibylo 1074 potvrzených případů, o 636 méně než za stejnou dobu ve čtvrtek. Laboratoře ve čtvrtek provedly rekordních 22.271 testů. Z nich bylo 14 procent pozitivních. Vyšší byl tento podíl jen 10. března, kdy ale bylo testů pouze 165. 

Kraje vyzvaly vládu, ať obnoví činnost Ústředního krizového štábu. Pro návrh bylo deset hejtmanů

Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku měl v pátek výpadek. Lékaři či hygienici tak nemohli žádanky vystavit. Odběrová místa ale fungovala dál, přestože nebylo možné žádanky ověřit. Po poledni začal systém znovu fungovat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že není jasné, zda šlo o chybu, nebo kybernetický útok.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že vláda obnoví činnost krizového štábu. V jeho čele by měl být stejně jako na jaře vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet o tom rozhodne na mimořádném zasedání v pondělí dopoledne. Babiš dosud štáb odmítal s odkazem na to, že od jeho rozpuštění byla ustavena rada vlády pro zdravotní rizika, kterou řídí a kde jsou zastoupeni všichni zainteresovaní ministři.

Lékaři nemohli vystavit žádanku na covid test, systém zkolaboval. Vojtěch spekuloval o chybě či kyberútoku

Ve čtvrtek žádala premiéra o obnovení štábu Asociace krajů. Babiš v pátek řekl, že štáb vznikne kvůli špatné komunikaci mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji. Za otálení se dočkal kritiky opozičních stran, které stejně jako ČSSD štáb v posledních týdnech prosazovaly. Na jaře štáb fungoval od poloviny března do 11. června.

Babiš i Vojtěch nevylučují, že by mohl být znovu vyhlášen nouzový stav. Bylo by to v případě, kdy by ministerstvo potřebovalo vyhlásit některá opatření, která nelze vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Na jaře kabinet vyhlašoval opatření, zasahující výrazněji do práv, podle krizového zákona. Speciální předpis, který měl pravomoci dát do konce roku ministerstvu, ve Sněmovně vláda od začátku léta neposlala ani do prvního čtení.

Praha se po poslední aktualizaci přesunula na mapě regionů podle rizika nákazy do třetího červeného stupně. Poprvé od začátku srpna, kdy vznikla první verze mapy, má některý region červenou barvu. V takovém případě má být navržena aktivace Ústředního krizového štábu a Ústřední epidemiologická komise má vládě doporučit vyhlášení krizového stavu a navrhnout opatření.

Školští odboráři vyzvali vládu a hygieniky, aby se v červených regionech uzavřely školy a vzdělávalo se na dálku. V hlavním městě se zatím rozhodlo o přechodu na distanční výuku na vysokých školách, žáci s výjimkou prvního stupně musejí mít roušky i při vyučování. Opatření na univerzitách se nevztahuje na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku. Možné jsou i konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

V Praze budou od pondělí také povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Výjimku budou mít děti do dvou let, lidé s poruchou intelektu, herci, hudebníci, moderátoři a sportovci. Analogické opatření vyhlásili hygienici i ve Středočeském kraji, na Chebsku, Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku.

Při cestování z ČR na Slovensko začala v pátek platit omezení. Turisté a další cestující až na výjimky potřebují negativní výsledek testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě a testu. Za nedodržení nařízení hrozí pokuta do 1659 eur (přes 44 000 korun).

Výběr informací o Ústředním krizovém štábu

  • Krizový štáb je pracovním orgánem vlády k řešení krizových situací a je zařazen do systému orgánů Bezpečnostní rady státu (BRS). Po vyhlášení nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu či při hrozbě krizové situace krizový štáb připravuje návrhy řešení těchto situací. Předseda štábu je pak předkládá na schůzi BRS nebo v případě nebezpečí z prodlení přímo na schůzi vlády.
  • O aktivaci štábu rozhoduje předseda vlády, v době jeho nepřítomnosti v ČR nebo z jiných důvodů první místopředseda vlády nebo jiný premiérem pověřený místopředseda. Návrh na aktivaci štábu může podat i člen vlády. Předseda štábu svolává zasedání, řídí jeho činnost a odpovídá za ni předsedovi vlády. Stanovuje také dobu a místo zasedání a pravidelně informuje BRS, popřípadě přímo vládu. Předsedu štábu jmenuje premiér podle charakteru situace.
  • Členy štábu jsou zástupci devíti ministerstev, šéfové Správy státních hmotných rezerv a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ředitel sekretariátu BRS, policejní prezident, ředitel hasičů, náčelník generálního štábu armády a vedoucí kanceláře prezidenta. Letos v lednu vláda rozhodla, že členem krizového štábu bude do budoucna i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
  • V případech, kdy se řeší výskyt závažných infekčních onemocnění a Ústřední krizový štáb je aktivován, stávají se jeho součástí i členové příslušné komise (například Ústřední epidemiologické komise). Krizový štáb plnil svoji úlohu například při povodních nebo v souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací ve světě.
  • V současné situaci, vyvolané šířením nového typu koronaviru, vláda štáb aktivovala 16. března. Svolání štábu už přitom dříve několikrát předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) navrhoval ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Do čela štábu byl jmenován náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula, ačkoli v předchozích případech býval předsedou štábu ministr vnitra. Po dvou týdnech nakonec Hamáček do čela usedl.
  • V březnu také premiér Babiš nabídl opozici, aby v krizovém štábu obsadila tři místa, chtěl ale, aby strany nenominovaly politiky, ani komunální. Opoziční strany se dohodly na několika jménech, z opozičních kandidátů nakonec koncem března v Ústředním krizovém štábu zasedli poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) a ekonom Filip Matějka.
  • Ústřední krizový štáb dával doporučení vládě, odpovídal také za centrální nákup ochranných pomůcek. Plénum štábu se scházelo jednou týdně, stálá pracovní skupina každý den. Fungoval i po skončení stavu nouze 17. května, ale jen v omezeném režimu, činnost ukončil 11. června. "Jsem přesvědčen, že Ústřední krizový štáb znovu dokázal svou opodstatněnost a že je velmi vhodným prostředkem a nástrojem k tomu řešit krizovou situaci," řekl tehdy Hamáček.
  • O možném obnovení štábu jednala vláda už koncem července, navrhoval to opět Hamáček, a to opakovaně, koaliční partnery ale nepřesvědčil. Podle premiéra měl štáb smysl v době jarního nouzového stavu, kdy hráli hlavní roli policisté a hasiči. "Máme nyní radu pro zdravotní hrozby, členy jsou pan Hamáček, (ministr obrany Lubomír) Metnar, (ministr zdravotnictví Adam) Vojtěch. V krizovém štábu nejsou ministři, ale exekutiva. A ta nyní funguje pod jednotlivými ministry," řekl Babiš ještě 7. září.
  • Na zřízení Ústředního krizového štábu se vláda neshodla na několika zasedáních, naposledy toto pondělí. Asociace krajů, v níž zasedají hejtmani, se ovšem ve čtvrtek shodla na tom, že kvůli nepříznivým predikcím ohledně nákazy je namístě krizové řízení znovu aktivovat. Možnou aktivací štábu by se vláda měla opět zabývat v pondělí. Podle místopředsedy Asociace krajů a hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD) to vyplynulo z dnešního jednání rady pro zdravotní rizika.
  • Vláda obnoví činnost štábu, řekl dnes Deníku premiér Andrej Babiš.
Autoři: , ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...