Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Radar je minulostí, teď stačí kanceláře

Česko

Barack Obama plánuje postavit v Česku informační terminál pro svůj protiraketový systém.

Daleko menší než radar.

WASHINGTON/PRAHA Spojené státy na Českou republiku stále nezapomněly. I když Barack Obama zavrhl myšlenku na stavbu radaru v Brdech, něco menšího pro Prahu našel. Logistické centrum včasného varování.

„Projekt je pravděpodobně důsledkem přehodnocení protiraketové obrany, které provedla Obamova administrativa hned po nástupu,“ potvrzuje odborník na americkou bezpečnostní politiku Jan Ludvík. Washington zatím na stavbu vyčlenil 42 milionů korun. Předtím už několikrát vyslal své odborníky do Česka. Ti zatím prozradili jen kusé informace.

„Jedná se o pasivní prvek protivzdušné obrany státu. Centrum včasného varování spočívá v jednom či dvou počítačových terminálech, které by dávaly informace o tom, zda byla někde vypálená raketa a kam směřuje,“ řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Je to překvapení Jedno pracoviště by mělo podle dosavadních informací vzniknout do roku 2011 v pražském sídle generálního štábu, umístění případného druhého terminálu zatím určeno není.

Premiér Petr Nečas sice říká, že půjde o součást protiraketové obrany NATO, odborník má ale jiný názor. „Jde o systém, který bude shromažďovat informace z amerického systému včasné výstrahy. Aliance tohle zatím nemá,“ odvozuje Jan Ludvík z dostupných informací. „Terminál zřejmě přispěje k vyhodnocování získaných dat,“ dodává.

Rozhodnutí jej ale překvapilo. „Dalo se odvodit, že nějaký vývoj bude, ale ta forma je nečekaná. Nevědělo se, jak přesně bude spolupráce dál vypadat,“ uvažuje Ludvík.

Jedná se sice o mnohem menší zařízení než původně zamýšlený radar v Brdech, krev kritiků je ale opět v bodu varu. „Hlavním smyslem celého projektu je zjevně vojenská přítomnost USA v Česku, nikoliv obrana před reálnou hrozbou,“ říká například Jan Tamáš, předseda Humanistického hnutí.

***

KOLOS NE, POČÍTAČ

* První oficiální žádost o výstavbu amerického protiraketového radaru dorazila do Česka 25. ledna 2007. * Dva měsíce poté zahájila Praha jednání s Washingtonem. Rusové to nesli nelibě a hrozili. Vladimir Putin pak svému americkému protějšku Georgi Bushovi navrhl, aby využil ruský radar v Ázerbájdžánu. * V červenci 2007 vláda poprvé potvrdila, že radar by měl stát v Brdech. * Po nástupu Baracka Obamy začala jeho administrativa projekt protiraketové obrany přehodnocovat. Výsledkem byl noční telefonát ze 17. září 2009, kdy se úřadující český premiér Jan Fischer dozvěděl, že americký radar v Brdech stát nebude. * Ve stejnou dobu se začalo mluvit o tom, že by se Česko mělo stát součástí systému včasného varování. Oficiální potvrzení přišlo letos v dubnu ze summitu ve Washingtonu. * Ve čtvrtek 29. července 2010 schválil americký Kongres vyčlenění 2,2 milionu dolarů na výstavbu dvou pracovišť v České republice. * Čeští experti by měli obsluhovat počítačové terminály, které budou sledovat pohyb raket.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...