Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Radar v Senátu prošel

Česko

  15:39
PRAHA - Senát podle očekávání schválil smlouvy, které se týkají radarové základny USA na českém území. Podpořil jak dohodu o postavení základny v Brdech, tak dohodu o podmínkách pobytu amerických vojáků, kteří by na této základně působili. Základna má být součástí systému protiraketové obrany.

Senát foto: Miroslav RendlLidové noviny

Smlouvy upravují pravidla pro vybudování a provoz základny, pro personál i pro ochranu životního prostředí a likvidaci nebezpečného odpadu. Radar má být podle představitelů české vlády začleněn do obranného systému NATO.

Dohodu o zřízení a provozu americké radarové základny protiraketové obrany v Česku podepsali ministři zahraničí obou zemí letos v červenci v Praze. Pod druhý dokument o postavení amerických vojáků na českém území dali ministři obrany obou států své podpisy v září v Londýně. 

Obě smlouvy podpořilo shodně 49 senátorů, přičemž hlasovalo všech 81 senátorů. Proti bylo 32 sociálních demokratů a komunistů, kteří se neúspěšně pokusili schvalování smluv oddálit. Chtěli projednávání buď o rok odložit, nebo nechat přezkoumat Ústavním soudem. Nikdo je ale nepodpořil. Pro schválení smluv byly jednotně všichni senátoři ODS, KDU-ČSL i členové Klubu otevřené demokracie.

Dohody budou platit v případě, pokud je schválí i sněmovna a podepíše prezident Václav Klaus. Ten už v červenci oznámil, že minimálně smlouvu o vybudování základny podepíše "bez jakéhokoliv váhání". Největší potíže s prosazením smluv tak bude mít vláda ve sněmovně, kde nemá zajištěnu většinu jako v Senátu.

Poslanci se smlouvami začali zabývat koncem října, jednání zatím nedokončili. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Jana Hamáčka (ČSSD) ale není ve sněmovně s ratifikací smluv kam spěchat a je zapotřebí vyčkat na uvedení nové americké administrativy do funkcí i na její stanovisko. "Z jejích prvních reakcí není ten postoj jednoznačný a bezvýhradný," soudí Hamáček.

Za obrovské zklamání označila rozhodnutí Senátu místopředsedkyně téhož výboru za KSČM Kateřina Konečná. "Ani senátoři ani poslanci nemají mandát schvalovat tyto smlouvy, protože jej k tomu nedostali od voličů," řekla komunistka. "Toto nám rozhodně pozici v Evropské unii neusnadní," dodala.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg i vicepremiér pro evropské
záležitosti Alexandr Vondra přivítali schválení obou smluv v Senátu jako důležitý signál. "Je to významný signál pro svět, pro Evropu, ale také pro náš národ," řekl Schwarzenberg. "Doufám, že poslanci budou jednat stejně odpovědně," dodal ministr zahraničí.

Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) uvedl, že schválením smluv "se postavíme na vlastní nohy a zbavíme se historického mindráku, že nejsme schopni se v kritické situaci rozhodnout s určitou mírou odvahy".

Autor: