Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

„Raději vyjednáváme“

Česko

Včera ani jediná soukromá škola nestávkovala. Odboráře sice podporují, ale podle některých se musí o zlepšení situace ve školství bojovat jinak. Například intenzivním jednáním.

PRAHA Do včerejší celorepublikové stávky pedagogických a nepedagogických pracovníků se nezapojila žádná soukromá škola. Důvodů měli zaměstnanci soukromých škol hned několik.

Jedním z argumentů bylo, že stávka nic nevyřeší. „Problémy řešíme průběžně intenzivním jednáním. Stávka není správným způsobem vyjednávání,“ tvrdí ředitelka soukromé školy Čtyřlístek v Uherském Hradišti Věra Olšáková.

Sdružení soukromých škol protest odborářů ale podporuje. I podle nich by se systém financování měl změnit. Víc než učitelé jsou ale podle sdružení špatně ohodnoceni nepedagogičtí pracovníci. „Je to ale o škole. Pokud má víc zaměstnanců, než potřebuje, pak na jejich zaplacení nemá samozřejmě dostatek peněz,“ říká předsedkyně komory základních škol tohoto sdružení Věra Pospíšilová.

Navíc soukromé školy podle jejích slov pociťují problém někde jinde - v přerozdělování státních peněz. „Na žáka dostaneme méně za stejnou práci.“ Zatímco veřejné školy dostávají normativ na žáka od státu a další peníze od měst či obcí, soukromé školy dostávají příspěvek pouze od státu. „Je to šedesát až devadesát procent normativu na žáka, který dostávají veřejné státní školy. Kolik dostane soukromá škola, ale závisí na hodnocení české školní inspekce. Pokud nenabízí nic navíc oproti jiným školám, dostane jen šedesát procent,“ vysvětluje předseda Sdružení soukromých škol Vladimír Zelinka.

Na rozdíl od státní školy však nemá soukromá nárok na žádný další příspěvek, například na vybavení počítačové učebny.

Naopak ředitel soukromé školy nedává plat svým zaměstnancům podle tabulek. Tím, že jsou tyto školy většinou obchodními společnostmi, musí se zaměstnavatel řídit zákonem o mzdě. „Můžeme si určit trochu jiné rozpětí platů. Ty ale korespondují s platy pedagogů ve veřejném školství,“ říká Zelinka. Navíc mohou dostávat sponzorské dary a finance ze soukromých zdrojů. To ale, podle soukromých škol, nepokryje vše. Pokud peníze opravdu chybí, může škola zvednout školné. „Tím bychom ale zavřely soukromé školství pro sociálně slabší studenty. To samozřejmě nechceme,“ říká Zelinka.

Podle něj jsou platy učitelů „přinejmenším dobré“. Do stávky se soukromé školy nezapojily ale ani před půl rokem, navíc si to nemohou dovolit. Rodiče by po nich mohli chtít vrácení peněz za neodučené hodiny.

***

Soukromé školy pociťují problém někde jinde -v přerozdělování státních peněz.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...