1. května 2008 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radikálové pochodovali Prahou

Demonstrace Dělnické strany na prvního máje v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace Dělnické strany na prvního máje v Praze. | foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

PRAHA Před kostelem na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se shromáždilo podle odhadu organizátorů 500 pravicových extremistů. Demonstraci oficiálně svolala jako "oslavu svátku práce" nacionálně orientovaná Dělnická strana. K účasti na akci ovšem vyzvalo své stoupence i hnutí Národní odpor, které bývá označováno za neonacistické.

Kolem 15:00 nacionalisté vyrazili na ohlášený pochod po trase Přemyslovská, Jičínská, Táboritská, Ondříčkova a Milešovská zpět na náměstí. Část účastníků má na sobě kukly, někteří nesou černé prapory, jiní papírové štíty se znakem Dělnické strany.

Na akci dohlíželo několik desítek policistů, někteří na koních, a mezi demonstranty procházeli příslušníci speciálního antikonfliktního týmu. Byli zde přítomni také zástupci magistrátu . Akce se obešla bez vážnějšího incidentu.Na demonstraci vystoupilo několik řečníků, mezi nimi i předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Za největší nebezpečí pro ČR ve svém projevu označil současný liberální režim, kritizoval vládu a její reformy, které nazval okrádáním pracujících lidí. Poté vyzval přítomné, aby Dělnickou stranu podpořili v podzimních krajských volbách.

Kromě Vandase vystoupili představitelé dalších pravicových hnutí z Česka, ale i ze zahraničí. Byli mezi nimi řečníci ze Slovenské pospolitosti, Svobodných nacionalistů z Německa, Svobodného odporu ze Slovenska, čeští Autonomní nacionalisté a Svobodný odpor. Někteří z řečníků kromě kapitalismu a liberalismu kritizovali také sionismus, který podle nich ovlivňuje vládnoucí režim v ČR a Německu. "Jejich jméno se nesmí vyslovit," řekl při té příležitosti zástupce Autonomních nacionalistů.

Před kostelem na náměstí dnes dopoledne demonstrovali Mladí sociální demokraté, kteří u schodů do kostela položili hromadu hraček. Dopoledne se sešli na akci s názvem Více hraček pro deprivované nacionalisty. Podle pozvánky k akci tak chtěli vzkázat pravicovým extremistům, že podle nich bude lepší, když si nacionalisté "budou hrát s něčím méně ošklivým, než jsou baseballové hole". Hračky, které byly rozmístěny na schodech do
kostela, nacionalisté před začátkem své akce odstranili.
 

Uvozovky dolníUvozovky horníStávající moc nás špehuje a zakazuje nám různé myšlenky.

Na Střeleckém ostrově se sešli anarchisté
K oslavě 1. máje jako svátku mezinárodní solidarity pracujících se dnes po poledni sešli anarchisté na pražském Střeleckém ostrově. Podle odhadu přítomných policistů dorazila zhruba stovka levicových aktivistů. Po projevu Ondřeje Slačálka, který připomněl protesty v Chicagu v roce 1886, někteří z přítomných vyráběli papírové květiny k uctění památky popravených chicagských odborářů. Zhruba po hodině se pak aktivisté vybavení červenočernými vlajkami vydali na Palackého náměstí.

Slačálek řekl, že účelem dnešního shromáždění není střet s pravicovými radikály, ale pietní akt.V projevu pak mluvil o odkazu událostí z Chicaga, na jejichž pamět se 1. květen připomíná jako Svátek práce. Demonstrujícím tehdy podle něho šlo o odstranění útlaku, a to nejen kapitalistického, ale i kulturního a politického. Cílem demonstrantů, mezi nimiž byli i anarchisté, podle něho byla svobodná společnost.

Podle Slačálka dochází k perzekucím i dnes. "I stávající moc nás špehuje a zakazuje různé myšlenky," řekl. Jako příklad uvedl zákaz Komunistického svazu mládeže, s kterými podle něho anarchisté nesympatizují, protože jde o "stalinistické nostalgiky", ale na jejich rozpuštění se prý projevila perzekuce stávající moci. Jeho projev pak zakončilo skandování "Odpor žije, boj pokračuje".
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!