Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radio Wave má další problém

Česko

Kromě snahy dostat digitální stanici Českého rozhlasu pro mladé pryč z analogového éteru teď rozhlasoví radní tlačí i na změnu programu.

PRAHA Jen co Český rozhlas předloni spustil léta slibovaný okruh zaměřený speciálně na mladé posluchače, začaly spory, kde může vysílat. Rádio Wave, založené jako digitální stanice, přijímá většina jeho publika z analogového vysílače na pražském Cukráku, což je podle rady pro vysílání a části radních Českého rozhlasu nelegální.

V posledních týdnech se obměněný kontrolní orgán rozhlasu zaměřil také na kritiku obsahu vysílání a to, kolik koncesionáře stojí.

„Prostor pro privátní subjekt“ Polovina radních – Antonín Zelenka, předseda Florian a místopředsedové Jíša a Jaklová – se dosud snažili různě přimět šéfa rozhlasu Václava Kasíka, aby Wave z analogu odstranil. Po nedávné obměně tří jiných lidí v celkem devítičlenném orgánu našla stanice pro mladé dalšího kritika v novém radním Tomáši Ratiborském, členu ODS a manažerovi strany v době skandálu s tzv. švýcarským kontem.

Do rozhlasové rady přišel se stejným názorem na Wave, jaký už dřív prezentovala místopředsedkyně Dana Jaklová. „Nejsem si jist, jestli by veřejnoprávní instituce měla provozovat tento typ rádia,“ míní Ratiborský, bývalý vlastník a šéf severočeského soukromého rádia Most, „to je prostor pro privátní subjekt.“ Pokud bude veřejnoprávní rozhlas ve vysílání pro mladé pokračovat, Ratiborský tvrdí, že by tak měl činit ekonomičtěji a profesionálněji. Vadí mu jednak, že stanice, kterou podle aktuálních měření Radio Projektu poslouchá 13 tisíc lidí denně (49 tisíc týdně), stojí ročně kolem 17 až 18 milionů korun. Přepočteno na posluchače to Ratiborský považuje za absurdní: „Kdyby bylo privátní, nepřežije ani týden.“ Navíc původní koncepci Wave považuje za chaotickou, a ani prý není dodržována.

Jak tvrdí, je to i tím, že zprávaři a moderátoři, jež se přímo podílejí na vysílání, jsou vesměs externisté: „Nemůžete v žádném případě dodržet programovou linii s lidmi, kteří nejsou kmenovými zaměstnanci.“ Program Wave haněl na dubnových schůzích předsednictva rady i radní Zelenka, někdejší redaktor Radiožurnálu, z něhož odcházel po neshodách. Zelenkovi nejvíc vadí údajně nekultivované projevy moderátorů, nevhodné pro veřejnoprávní rozhlas. Třeba v rubrice Blog Radia Wave v polovině února: „Uvést při prezidentské volbě ,a teď fízlovskej vstup‘ se mi zdá strašně nevhodné, byť to bylo zamýšleno jako ‚podíváme se pod pokličku, pojďme do zákulisí‘.“

Rubriku už vedení Wave zrušilo, a jak říká programový ředitel Českého rozhlasu Richard Medek, určitě to nebude změna poslední: „Rada měla připomínky k několika programům, u kterých jsme museli uznat, že jsou víceméně oprávněné. Sezval jsem management rádia Wave a nařídil jsem programovou inventuru všech pořadů, které nějak vybočují z veřejnoprávního rámce. A to až tak, že pokud vybočují zásadnějším způsobem, budou zrušeny, a pokud jsou tam moderátoři, kteří nezapadají do našeho rámce, etického, profesního, budou vyměněni a nahrazeni jinými.“ Výsledky snahy o „vyčištění formátu“ plánuje Medek předložit radě 11. června. Jako programový ředitel chce po prázdninách při sestavování rozpočtu na příští rok tlačit i na efektivnější nakládání s penězi.

Uvidí se taky, zda se nezmění i směřování programu. Revidovat se totiž má i samotná původní koncepce stanice: „Vytvořím v nejbližší době pracovní tým, který ji bude posuzovat a zvažovat, zda se nepřežila a je správná. Zda by nemělo dojít ke koncepční změně.“ Do týmu chce Medek lidi, kteří stáli u zrodu stanice – svého předchůdce Jaromíra Ostrého, šéfa ČRo 2 – Praha Jiřího Vejvodu, šéfa oddělení Online Miroslava Bobka, či pověřenou ředitelku Wave Juditu Hrubešovou. Do konce června chce doporučit generálnímu řediteli další postup. I Kasík připouští změny: „Jistě se nemění filozofie, měnit se však mohou některé programové segmenty.“ „Rozhlas porušuje zákon“ Mezitím neutichá spor, zda digitální Wave vysílá v analogu legálně.

Rozhlas ho prezentuje jako regionální studio, což je podle části radních v rozporu se zákonem – není pro všechny Pražany, jen pro mladé. Paradoxně ale v únoru rada odvolala tehdejšího šéfa Wave za vulgarity moderátora. Odvolávat šéfy studií jí přitom zákon dovoluje, jen když jde o studia regionální.

Za údajnou nelegálnost Wave předloni pokutovala rada pro vysílání, milionovou pokutu ale zrušil soud. „Nenašli jsme způsob, jak rozhlas pokutovat. Ale poslali jsme znovu dopis Radě Českého rozhlasu, ať to řeší. Rada Českého rozhlasu má problém, rozhlas porušuje zákon,“ tvrdí šéf vysílací rady Václav Žák, „myslím, že rada začne vykonávat nátlak na generálního ředitele, aby začal respektovat soud.“

Rozhlasová radní Jaklová před týdnem opět prohlásila, že Wave je mimo rámec zákona. A že by o zakládání nových stanic napříště neměl rozhodovat šéf rozhlasu ani rada, ale politici v parlamentu: „Myslím, že je to věc, kterou by měl jako veřejný zájem specifikovat a pojmenovat zákonodárce, který ukládá povinný koncesionářský poplatek občanovi.“

Autor:

Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí
Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí

Je ženou bojovnicí, co se nevzdává. Za svým otcem chodila jako malá do vězení, v patnácti letech odešla z domova, zvládla vystudovat dvě vysoké...