Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Radiožurnál bude „teď a tady“

Česko

Chceme dělat modernější a méně konzervativní rádio pro všechny, které zajímá, co se děje, říká Barbora Tachecí, nová ředitelka Radiožurnálu. Její plány posvětila rozhlasová rada, včera se je dozvěděli i lidé v Českém rozhlase.

* LN Od ledna, už za dva týdny, se mají výsledků změn dočkat posluchači. Je na přípravu dost času?

Změny nejsou tak převratné. Chci, aby si stanice zachovala obsah, jen jsme hledali lepší formy, jak zprávy říkat, hrát lepší hudbu a víc se soustředit na okamžité a rychlé zpravodajství, říkám tomu ,teď a tady‘. To se bude prolínat celým dnem. Před jakýmkoli naplánovaným programem, blokem, proudem má absolutní přednost během dne aktuální, rychlé zpravodajství.

* LN Mění se tedy hlavně přístup, než že byste výrazně překopala programové schéma?

První výrazná změna, spíš pro posluchače než v obsahu, je, že jsem obsadila každý jednotlivý vysílací blok ve všedním dnu i o víkendu stabilními moderátory. Což tady nebylo běžné, moderátoři se střídali, čímž se posluchač nemohl identifikovat s ,partnerem‘, který k němu mluví. Povedlo se mi vybrat špičkový, zhruba sedmičlenný tým, který se potom bude objevovat v pravidelných časech. Tvoří je velmi zralé osobnosti, skutečně dospělé, profesně i lidsky. V žádném případě nechci hnát Radiožurnál do polohy mladého rádia, ne.

* LN Mimochodem, vašeho předchůdce Konvalinu ředitel rozhlasu Kasík odvolal pro chyby v řízení. Jak s Kasíkem vycházíte vy?

Že je odborník, považuju za samozřejmé, to mě nepřekvapilo. Vážím si ale absolutní korektnosti, co mi ve spolupráci slíbil, to dodržel.

* LN I od radních se ozývají výtky, že monopol na komentáře má v Radiožurnálu Ivan Hoffman. Bude komentátorů víc?

Ano. je čas na zásadnější změnu. Prvek komentáře jako takového zcela zmizí z ranního vysílání. Princip komentářů k události dne bych ale ráda zachovala, a to v hodině aktuální publicistiky mezi 18. a 19. hodinou. Rádio veřejné služby by mělo poskytovat vyvážený pohled, - ne v jednom komentáři, ale v celku. Mělo by tedy jít o pět komentátorů, pohybujících se po celém pravolevém či levopravém spektru, Ivan Hoffman by měl zůstat.

* LN Od pěti ráno do šesti večer jsou teď v programu Radiožurnálu prakticky jen ranní, dopolední a dva odpolední proudy, v poledne zpravodajské Ozvěny dne a od půl šesté Dvacetiminutovka Martina Veselovského. Proč?

Jde o zjednodušení, zpřehlednění. Posluchač každý den musí vědět, že když zapne Radiožurnál, uslyší toho, koho čeká. tedy výrazné moderátorské typy. Plus zvýšená role zpravodajství přes celý den. Nemáme dvě zpravodajské relace, ale šedesát minut do hodiny, kdy můžeme okamžitě vstoupit s aktualitou. Teď, ne až za dvacet minut ve zprávách. To je hlavní myšlenka.

* LN Kolik pořadů padne novému proudovému vysílání za oběť? Rozhlas už potvrdil, že jedním bude popolední Motožurnál.

Motorismus, nehledě na to, jak kvalitně byl Motožurnál dělaný, je stále jen koníčkem, jako houbaření, bruslení a řada jiných zájmů, které ale vlastní hodinový pořad nemají. Proto od ledna plánujeme popolední dvouapůlhodinovku zaměřit na kulturu a životní styl s více krátkými příspěvky o koníčcích a spotřebitelských či minoritních tématech. I příspěvky z několika dalších mizejících pořadů se integrují do celodenního servisu. Doopravdy tak zmizí jen víkendové ,Ptá se Ester Kočičková‘, neboť jsme nenašli formu, jak tuto mluvenou čtvrthodinu zkrátit na pár minut vypointovaného příspěvku. A druhé je ,Vytočte nás‘ - v neděli od 20 do 21 chci reprízovat ojedinělý Zápisník zahraničních zpravodajů.

* LN Plánujete tedy ve vysílání zvýšit podíl publicistiky?

Spíše podíl premiér vůči reprízám v publicistice samé. Reprízy ruším s výjimkou Zápisníku, jinak budeme vysílat premiéry. Přibude pět hodin publicistiky, nově to bude 20 hodin týdně. Své místo má ve všední dny hodinu po 20. a 22., o víkendech mezi 20 a 23. Všechny pořady, které se věnují národnostním menšinám i handicapovaným, samozřejmě držíme. Duchovní rozměr přidáme středečními Kořeny, jež vyrobí ČRo 6, v pondělí využijeme skvělý dokumentární cyklus Rádia Česko Příběhy 20. století.

* LN Kritizovaná je často hudba, kterou Radiožurnál hraje. Prý jste z asi osmnácti set rotujících skladeb vyřadila skoro polovinu.

Když jsem přišla, zjistila jsem, že máme v selektoru příliš mnoho písní. S hudebním dramaturgem jsme proto vyřadili asi sedm set skladeb, které podle našeho názoru formát bořily. Co dnes hraje, je aspoň trochu vyčištěný formát. Průřez nejlepším popem, soft rockem, pop-rockem a disco/dance z posledních dekád. To je klasické postavení většinového rádia a pro Radiožurnál má hudba za cíl jediné: neodrazovat žádného z posluchačů, které zajímá hlavně aktuální dění. Jiné ambice nemá. Hudba je v rámci celkového směřování až na druhém místě. I když bych vítala, aby se Radiožurnál stal i po hudební stránce konkurenceschopným.

* LN Chcete hlavně zvýšit poslechovosti, která dlouhodobě klesá?

Jestli se to povede, bude to fajn, ale není to pro nás zásadní. Případný pozitivní efekt těchto změn by přišel nejdřív za rok a půl, posluchači jsou konzervativní. Ovšem jestli za rok budeme mít stejně posluchačů jako dnes, je to úspěch, protože udržíme ty, jež jsou podle výzkumů potenciálně na odchodu.

* LN Měl by se Radiožurnál měřit s Frekvencí 1 a Impulsem, nebo být jistotou s méně posluchači, než jich kdy míval, kterou lidé hledají v době závažných událostí, neboť je spolehlivá a přesná?

Ano, Český rozhlas a konkrétně Radiožurnál by měl být jistotou do zmíněných momentů. Ale i mimo ně by neměl rezignovat na to dostat se k co nejvíce lidem. Rozhlas BBC má dnes několik stanic, ale nejposlouchanějším rádiem v Británii je BBC 2. Nabízí kombinaci příjemné hudby, kvalitního zpravodajství a dobré zábavy. Nejsme ještě na britském trhu, abychom mohli podobně implantovat i zábavu, ale jinak se budu snažit udělat tak kvalitní kanál jako BBC2. Jen ještě víc zpravodajsky zaměřený.

lidovky.cz Celý rozhovor čtěte na www.lidovky.cz/media

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!