Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radní nutí poslance platit za MHD

Česko

  13:22
PRAHA - Za nemravnou považují pražští radní výhodu poslanců, kteří nemusejí platit za hromadnou dopravou. Shodli se na tom, že by cestování MHD měli zákonodárci platit jako ostatní lidé.

Pražané ale i návštěvníci metropole si možná od ledna za cestování veřejnou dopravou razantně připlatí. Dopravní podnik navrhuje zdražení některého jízdného až o padesát procent. foto: Hynek GlosLidové noviny

Návrh na změnu příslušného zákona schválil zastupitelský sbor na návrh opozičních Evropských demokratů. Předloha nyní poputuje do sněmovny.

Skutečnost, že zákonodárci jezdí hromadnou dopravou zadarmo, je podle předsedy klubu ED Jiřího Witzanyho neodůvodněná výhoda. "Výdaje na dopravu jsou hrazeny paušální částkou," připomněl zastupitel. Podle něho musejí považovat tuto výhodu za trapnou i sami poslanci a senátoři.

S návrhem souhlasili zástupci koaličních ODS a ČSSD a opozičních KSČM a KDU-ČSL. Podle radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS) je výhoda nemravná. Domnívá se, že kvůli blížícím se volbám by poslanci a senátoři mohli pražský návrh schválit.

Zastupitelé za ČSSD soudí, že bezplatná hromadná doprava pro zákonodárce prohlubuje nedůvěru občanů v politiku. "Mohou mít pocit nespravedlnosti," uvedl předseda sociálnědemokratických zastupitelů Jan Slezák (ČSSD).

Členové sboru zdůrazňovali, že zrušení výhody by měl spíše morální než ekonomický dopad. "Je naprosto zanedbatelný. Jde o to, zda chceme dělat politiku korektně. Politik takové výhody mít nemá," řekl nestraník Michael Hvížďala.

Návrh zastupitelé přijali skoro jednomyslně. Pro předlohu, která se týká také europoslanců a ústavních soudců, hlasovalo 58 zastupitelů, nikdo nebyl proti, jeden se zdržel.

Zastupitel a poslanec ODS Tomáš Dub připomněl, že o stejném návrhu jednala sněmovna před několika měsíci. Poslanci by mohli mít podle něho problém s tím, že by o tomtéž měli jednat v krátké době opět. Chtěl proto, aby se novela vztahovala jen na pražskou hromadnou dopravu. Nakonec ale tento návrh k hlasování nepodal. 

Autor: