Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radní odepsali miliardový tendr

Česko

Soutěž, v níž televize hledá správce a výběrčího koncecionářských poplatků, by měla skončit. Radním se zdá příliš drahá.

PRAHA Kritizovaný miliardový tendr, ve kterém Česká televize hledá správce výběru koncesionářských poplatků, má na kahánku.

Rada ČT totiž včera vyzvala generálního ředitele Jiřího Janečka, aby sporné výběrové řízení zrušil. Radní si to odhlasovali na svém jednání a nyní očekávají, že se Janeček bude jejich rozhodnutím řídit. „Nemyslím si, že by si dovolil ten tendr nezastavit,“ tvrdí radní Dana Eklová.

Zakázka se radním nelíbí hned z několika důvodů. Za prvé, je velmi drahá. Vítěz tendru by měl dostat celkem 1,06 miliardy korun. „Zakázka bude pro ČT představovat zbytečně velké zatížení v době krize, kdy by televize měla šetřit,“ řekla LN Eklová. Radním vadí i příliš dlouhá doba trvání kontraktu. S firmou by měla televize spolupracovat šest let.

Proti spornému tendru se Rada ČT postavila už loni v říjnu, kdy navrhla jeho pozastavení. Tendr poté zkontrolovala dozorčí komise Rady ČT, která radním doporučila výběrové řízení zcela ukončit.

Včerejší zasedání rady přineslo ještě jednu novinku. Radní schválili rozpočet televize na letošní rok. Ten je vyrovnaný s příjmy a výdaji 7,2 miliardy korun. Úspory oproti minulému roku tak činí 100 milionů korun.

Podle některých radních je zeštíhlovací balíček, který v minulém roce připravilo vedení ČT, příliš malý. „Je otázka, jestli úspory nemohly být větší,“ poznamenal radní Jan Prokeš. Více šetřit se podle něj mohlo třeba na mzdách.

Kriticky se k rozpočtu vyjádřila i členka rady Eklová. „Úspora by měla být alespoň o pět procent. Takto mi to prostě nestačí,“ řekla. Podobně mluvil před včerejším zasedáním i radní Jaroslav Dědič.

Odbojní členové rady ale výsledek hlasování nijak nezvrátili. Někteří z nich se pouze na protest zdrželi. Rada se zabývala také personálními otázkami. Před jednáním nebylo do poslední chvíli jisté, zda obhájí své místo předseda rady Jiří Baumruk. Tomu jeho kritici vyčítají, že je příliš benevolentní k současnému vedení televize. Baumruk bez problémů obstál, nikdo proti němu nekandidoval. I tak ale v čele rady brzy skončí. V červnu mu totiž vyprší mandát. Stejně jako například bývalé atletce Heleně Fibingerové.

„Zakázka bude pro ČT představovat zbytečně velké zatížení v době krize, kdy by televize měla šetřit.“

Autor: