Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Radní tají, kam přesunou Baník

Česko

Fanoušci vyhráli, Ostrava postaví samostatný fotbalový stadion

OSTRAVA Fotbaloví fanoušci v Ostravě si mohou připadat jako vítězové. Ostravští radní kvůli nim zcela změnili původní záměry a rozhodli, že ve městě vznikne nový samostatný fotbalový stadion.

Podle dřívějších plánů měl zastaralý stadion Bazaly ve Slezské Ostravě nahradit zrekonstruovaný Městský stadion ve Vítkovicích. To ale fanouškům vadilo. Stadion by sloužil zároveň jako atletický a po obvodu hrací plochy by tak byla atletická dráha, což by diváky od hry vzdalovalo. Druhý důvod byl hodně o emocích, populární Baník podle nich patří do Slezské Ostravy, a ne do Vítkovic, kde už sídlí tamní fotbalový klub.

Podle původních představ se měli fotbalisté Baníku dělit o zrekonstruovaný stadion s „konkurenty“ z Vítkovic. „Reagujeme na připomínky ostravských fanoušků, které atleticko-fotbalový stadion příliš nenadchl. Takže budou stadiony dva,“ říká nyní ostravský radní Zdeněk Trejbal. Radní se rozhodli, že zrekonstruují atletický stadion ve Vítkovicích tak, aby měl kapacitu nejméně dvanáct tisíc diváků, a současně zahájí přípravy na stavbu nového, čistě fotbalového stadionu s kapacitou až třicet tisíc. Podle Trejbala by měl být hotov v letech 2012 až 2013 - pokud ho odkývnou ostravští zastupitelé.

Stadion na Bazalech už nebude plnit podmínky Současný stadion na Bazalech pochází z roku 1959 a s kapacitou sedmnácti tisíc diváků přestane v roce 2011 splňovat podmínky Českomoravského fotbalového svazu. I tak nejspíš baníkovští hráči budou muset nějaký čas ve Vítkovicích hostovat. Rekonstrukce tamního stadionu za tři sta milionů korun totiž musí být do roku 2011 ukončena, aby se tam mohlo konat mistrovství Evropy v atletice do třiadvaceti let.

Fakt, že varianta s vítkovickým stadionem padla, těší například i ředitelku Ostravského muzea Jiřinu Kábrtovou, která téměř nevynechá jediné domácí utkání baníkovského mužstva na Bazalech. „Nejlepší by bylo, kdyby Baník zůstal ve slezské části Ostravy. Stadion ve Vítkovicích mám mnohem více spojený s atletikou,“ míní.

Kde nový stadion bude stát, však zatím zůstává tajemstvím. Kvůli spekulantům s pozemky magistrát tuto informaci tají. Zdeněk Trejbal však včera LN řekl, že ze tří možných lokalit je jedna i ve Slezské Ostravě. Takovou šanci vítá místostarostka obvodu Slezská Ostrava Hana Heráková. I ona patří mezi fanoušky. „Je velmi dobré, že se město rozhodlo pro stavbu samostatného stadionu,“ míní.

Nový stadion má podle představ ostravských radních stát jednu a půl miliardy korun. Financovat by ho měly veřejný i soukromý sektor. „O tom, jaká bude nová podoba a kdo bude soukromým investorem, se jedná,“ říká tajemně radní.

„Jsme velmi rádi, že město našlo k takovému projektu chuť a že chce dát více i na názor lidí,“ oceňuje rozhodnutí radních mluvčí ostravského Baníku Igor Bruzl. „Fakt, že stadion bude čistě fotbalový, by jistě vykoupil i to, kdyby nestál na Slezské,“ myslí si mluvčí.

Fotbalový klub SK Slezská Ostrava byl založen už v roce 1922 v restauraci U Dubu. Při zakládání oddílu se angažoval i Bohumil Filip, otec spisovatele Oty Filipa. Vůbec první zápas 4. března 1923 SK Slezská s tehdejším Slovanem Ostrava 2:1 prohrála. Nutno však dodat, že zápas byl předčasně ukončen pro tmu a podle tehdejších zpráv Slezská hrála tak dobře, že nebýt nedostatku světla, skóre by jistě otočila. Lidové noviny psaly o klubu pochvalně: „Slezská Ostrava vystoupila včera v prvním svém zápase a uvedla se dosti dobře jak výkonem jednotlivých hráčů, tak i svým celkem.“ Postupně se SK Slezská přejmenovávala na Sokol Trojice Ostrava, TJ Baník Ostrava až po současné FC Baník Ostrava. Svoji domovinu, Slezskou Ostravu, nikdy neopustila.

Na stadion na Bazalech si už brousí zuby nejrůznější developeři. Na velmi lukrativním místě slezskoostravského kopce mají místo tribun a trávníku vyrůst stovky atraktivních bytů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: