Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radní udělili letišti výjimku

Česko

PRAHA Rozšíření letiště nemusí čekat na schválení nového pražského územního plánu. Rozhodla o tom včera rada hlavního města.

Vedení města se totiž rozhodlo vyčlenit 19 návrhů na celoměstsky významné změny územního plánu a bude je připravovat zvlášť, tedy mimo projednávání nového územního plánu. Ten zřejmě začne platit v roce 2010, město chce ale tyto návrhy uspíšit a projednat je „extra“. Týkají se totiž některých významných dopravních staveb a strategických projektů, například vybudování nové letové dráhy na ruzyňském letišti.

Nový územní plán by měl začít platit v roce 2010. Důvodem, proč tyto změny na nový plán nepočkají, je podle radního Martina Langmajera jejich strategický význam. Projekty s výjimkou jsou podle něj důležité pro rozvoj města, zlepšení situace životního prostředí nebo pro jednotlivé městské části, které o jejich zařazení požádaly.

Zvlášť se rozhodne o ranveji, skládce i pivovaru Sedm navrhovaných změn se týká strategických staveb. Návrh počítá s tím, že nová vzletová a přistávací dráha ruzyňského letiště bude prohlášena za veřejně prospěšnou stavbu. Navrženo je rovněž navýšení kapacity příjezdu na letiště, změna využití nuselského pivovaru nebo modernizace železniční tratě mezi Hlavním a Smíchovských nádražím. Městské části zase žádaly například o změnu využití armádního objektu v Praze 6 nebo o rozšíření skládky v Březiněvsi. Patří sem také společný návrh Prahy 10, 11 a 15, které chtějí řešit území takzvaného Trojmezí mezi ulicemi Záběhlická, Práčská, Mírového hnutí a K Horkám.

S tím, že nová ruzyňská dráha získává status veřejně prospěšné stavby, nesouhlasí zastupitelé za Stranu zelených. Dráha bude podle nich znamenat hlukovou zátěž pro statisíce Pražanů. Bez jasného stanovení limitů růstu letiště a podmínek pro omezení nočních letů nad Prahou s ní proto nelze souhlasit.

Zelení rovněž odmítají změnu, která podle nich otevírá možnost zastavění asi 268 hektarů zeleně v Trojmezí. „Nesouhlasíme s tím, aby se o rozšiřování letiště či zástavbě Trojmezí rozhodovalo mimo přípravu územního plánu. Obě navržené změny je třeba posoudit v širších souvislostech, a ne jako samostatné developerské projekty,“ uvedla zastupitelka a členka výboru územního rozvoje Zuzana Drhová (SZ).

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: