Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radnice kvůli novému hřišti na Vinohradech kácí šedesátileté javory. Obyvatelé protestují

Česko

  12:19
PRAHA - Nové hřiště pro děti, nebo zachování vzrostlých zdravých stromů? Tato otázka vzbudila v posledních dnech silné emoce v Praze 2. Vládnoucí koalice se rozhodla stromy pokácet, aby u základní školy Na Smetance mohla postavit nové multifunkční hřiště.

Pohled na hřiště se zatím stojícím javorem. foto: Lukáš Teklý

Pracovníci společnosti, která vyhrála výběrové řízení, minulý pátek za přítomnosti protestujících aktivistů jeden ze dvou zcela zdravých, více než šedesátiletých javorů pokáceli.

Stavbu hřiště schválila vládnoucí koalice na Praze 2 ODS, ANO, TOP 09 a OSB (Občané za spokojené bydlení).

Firma Aquasys má za úkol hřiště postavit, ale zároveň na místě pokácet 23 stromů a 12 keřů. Podle Jaroslava Němce (Piráti) z opozice, jeden z javorů vadí právě stavbě hřiště, a na místě druhého má být vjezd a parkovací místo. Hřiště mělo podle Němce stát 25,6 milionu korun. V současnosti ale částka za nedokončenou práci překročila 32 millionů korun. Projekt navíc radnice podle opozičního politika nekonzultovala s architektem, přestože areál leží v památkové zóně. 

Petice proti kácení

Od minulého pátku podepsalo petici proti kácení více než 2700 lidí a podpisy stále přibývají. „Jde o moje děti a děti mých známých. Děti starostky (Jana Černochová, ODS) ani děti pana místostarosty (Michael Grundler, TOP 09) si na hřišti hrát nebudou, naše děti ano. Navíc přínosy stromů v centru Prahy jsou neoddiskutovatelné, ať už jde o kyslík pro 240 dětí na celý rok, termoregulaci nebo čištění prachu v ovzduší,“ řekl iniciátor petice Lukáš Teklý. Doufá, že se stane zázrak a alespoň jeden strom bude ušetřen. Co se týče samotného hřiště, záměr místní schvalují, ale myslí si, že by bylo možné ho postavit i bez pokácení některých stromů. 

Bepečnost dětí je důležitější

Místostarosta Prahy 2 pro správu majetku Michael Grundler (TOP 09) ale kácení stromů hájí. „Je samozřejmé, že jsme zvažovali slučitelnost stromů se vznikajícím sportovištěm, ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby,“ uvedl již dříve Grundler. Zdůraznil také blízkost Riegrových sadů a jiného dětského hřiště, kam lidé můžou chodit. Na novém hřišti budou vysazeny nové stromy. Celkově radnice Prahy 2 nechala za poslední čtyři roky vysadit přes 550 nových stromů.

Nesouhlas s kácením stromů projevili radní za sociální demokraty, lidovce i zelené. „Všichni sází stromy, všichni řeší klima. Jen Praha 2 kácí všechny stromy, když staví hřiště,“ zkritizoval na svém facebookovém účtu kácení opoziční zastupitel Prahy 2 Michal Uhl (SZ).

Stromy v jiné ulici ty pokácené nenahradí

Kácení kritizuje také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a výše zmíněný pirát Jaroslav Němec. „V plánu je sice náhradní výstavba, ale ta nebude v ulici Na Smetance, bude na úplně jiném místě. Místo teď pokácených stromů se sice vysází stromy jinde, to je ale pouze papírová záležitost,“ uvedl Němec.

Podle Němce to problém vykácených stromů nevyřeší. „Sportoviště není problém, problém je to, že se udělal nekvalitní projekt. Navíc se ukazuje, že předražený a ještě se kvůli němu kácí stromy,“ uzavřel Němec.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) nechtěla záležitost komentovat. Úřednice z kanceláře starostky redakci serveru Lidovky.cz oznámila, že v současné chvíli nebudou odpovídat na žádné dotazy s konstatováním, že příští úterý bude odborná debata, kde zazní všechno důležité. „Na základě petice začala radnice po třech letech reagovat a organizuje setkání,“ rýpl si Teklý.

Zmiňované javory podle dendrologického průzkumu z roku 2017 dosahují v parametru obvodu kmene nad 150 cm a jsou výraznou dominantou v lokalitě. Neměly poškození ani v koruně, ani na kmenu.  

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat