Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Radnice musela zastavit pily

Česko

Zasáhli ochranáři: šest desítek lip v Porubě zatím k zemi nesmí

OSTRAVA Plány na rekonstrukci ulic ve stalinské zástavbě Ostravy Poruby se komplikují. Česká inspekce životního prostředí zakázala předběžným opatřením skácet šest desítek vzrostlých lip na ulicích Matěje Kopeckého a Čs. exilu. Podle inspekce je kácení zdravých stromů zbytečné.

Kvůli stromům se v památkové zóně Poruby vedou spory dlouhé měsíce. Odpůrci kácení dnes mají navrch. Ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Týlová tvrdí, že v porubských ulicích převážil ohledně kácení stromů veřejný zájem. „Zdravé stromy mají hodnotu pro společnost. Ato zvláště v Ostravě, která je jedním z nejméně čistých míst v republice,“ míní Tylová. Její tvrzení podporují experti z ostravské technické univerzity, kteří pod stromy naměřili o čtyřicet procent polétavého prachu méně než v jiné části ulice.

Argumenty pro kácení: stín, vlhko i bezpečnost Podle starosty obvodu Lubomíra Palyzy si plánované úpravy ulic z 50. let minulého století vyžádal špatný stav chodníků i vozovek. Jistý si není ani stavem padesát až šedesát let starých stromů. „Nemáme jistotu, že by tyto dřeviny byly ve stoprocentní zdravotní kondici. I stromy, které se jeví jako zdravé, být zdravé nemusejí. Dokazuje to nedávná událost ve Zlíně, kdy na pohled zdravý strom zmařil dva mladé životy,“ konstatoval. Důvodem ke kácení je podle něj i to, že lidé mají v bytech kvůli vzrostlým stromům zimu, vlhko a tmu.

Vedoucí inspektor odboru ochrany přírody Tomáš Mařík však oponuje, že zdravotní stav i kvalita stromů jsou velmi dobré. Pokud jde o argument o tmě a zimě v bytech, zástupci inspekce argumentují, že takové záležitosti lze posuzovat individuálně. „Rozhodně netrváme na tom, že nemůže padnout ani jediný strom,“ říká šéfka inspekce Tylová, která dokonce nechala hodnotu pětašedesáti vzrostlých stromů vyčíslit. Pokud ke kácení nedojde, ochránci zabrání škodám v součtu za 36 milionů korun.

Postoj k vrostlým stromům rozděluje i místní obyvatele. „Většina obyvatel je proti kácení,“ myslí si Věra Satinská, která v domě na rohu Alšovy a Kopeckého ulice žije pětapadesát let. „Stromy jsme tehdy sázeli na brigádách. Přesně podle plánů,“ vzpomíná obyvatelka Poruby. Zákaz inspekce naopak rozzlobil Jaroslava Malíka z Kopeckého ulice. „Není přihlíženo k ochraně zdraví a bezpečnosti občanů,“ kritizuje Malík inspekci. Argumenty pro kácení stromů podle něj jsou stejné jako u vedení radnice: špatný stav chodníků, vozovek nebo kanalizace.

Podle návrhu inspekce se kácet nemusí, radnice to ale odmítá Česká inspekce životního prostředí však přišla s nečekaných protinávrhem. Najala architekta Dušana Richtára, který se pokusil zpracovat jinou studii rekonstrukce ulic bez nutnosti stromy pokácet. Navíc přidal několik parkovacích stání. Studii však vedení úřadu označilo za neřešitelnou, v rozporu s různými nařízeními, která řeší například vzdálenost paty stromu od parkovacího místa.

Obvodní radnice se nyní proti předběžnému zákazu kácení odvolá k nadřízenému orgánu, kterým je ministerstvo životního prostředí. „Věříme, že ministerstvo zohlední skutečný veřejný zájem, kterým je zlepšení podmínek bydlení v této části Poruby,“ prohlásil včera porubský místostarosta Petr Mihálik.

Vše tak nasvědčuje tomu, že se schyluje k dlouhé „úřední papírové válce“. Inspekce plánuje zahájit správní řízení, které může kvůli zpracování posudků od dendrologů trvat měsíce.

Z údajů inspekce vyplývá, že kvůli rekonstrukcím ulic starého budovatelského jádra Poruby padlo již 51 stromů. Od roku 2001 však bylo jenom v Porubě skáceno na 1141 stromů.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!