Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radnice na Moravě na den věrozvěstů vyvěsily moravskou vlajku

Česko

  10:24
MORAVA - Více než 70 radnic na celé Moravě vedle české státní vlajky zdobí také zemská vlajka Moravy, která se přestala všeobecně užívat skoro před sto lety. Za novou iniciativou stojí nepolitické sdružení Moravská národní obec. Členové obce si kladou za cíl obnovu užívání historických symbolů a barev Moravy.
Moravská vlajka - ilustrační foto.

Moravská vlajka - ilustrační foto. foto: Reprofoto

"Chceme přispět k oživení zájmu mladých obyvatel Moravy o poznání dějin území, na kterém žijí," řekl místopředseda sdružení Vladimír Novotný. Na výzvu Moravské národní obce k vyvěšení vlajky na den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje reagovaly nejmenší vesnice i okresní města, například Břeclav a Vyškov. S radostí přijali promoravští aktivisté souhlas Jihomoravského kraje s vyvěšením vlajky na sídle krajského úřadu. Ve stejné budově totiž v minulosti sídlila zemská samospráva.

Zájem radnic Moravskou národní obec příjemně překvapil. Společnosti, která vlajky dodávala, dokonce ani nestačila výrobní kapacita. V některých vesnicích tak zemský symbol Moravy vyráběli svépomocí. Pořadatelé už připravují další ročník. "Oslovujeme radnice, aby například na den svatých Cyrila a Metoděje otevřely muzea a daly lidem třeba nějaké levnější vstupné," uvedl Novotný.

ČTĚTE TAKÉ:

Vlajku vyvěsili například v Mikulově na Břeclavsku. "Nesouvisí to s nacionalismem nebo nějakým separatismem. Uvědomujeme si naše kořeny. Morava je významnou částí České republiky. Takže v souvislosti s příchodem věrozvěstů si myslím, že je to určitá symbolika a připomenutí si tradic," uvedl starosta města Rostislav Koštial (ODS).

Vyvěšování vlajky podpořili starostové napříč politickými stranami. Akci vnímají jako vyjádření úcty oběma věrozvěstům, hrdosti na dějiny Moravy a sounáležitosti s regionem, nikoliv jako projev šovinismu.

"Žijeme v tomto regionu a jsme s ním pevně spjati, stejně jako s jeho historií," uvedl například starosta Mikulčic na Hodonínsku Josef Helešic (za ODS). "I když jsme v České republice, zároveň se hlásíme k tomu, že jsme z Moravy," míní lidovecký starosta Velkých Opatovic na Blanensku Jiří Bělehrádek. Podle starosty Ivančic Vojtěcha Adama (KSČM) je správné připomínat si své kořeny.

Břeclavská výzva
Velký podíl na prvním ročníku vyvěšování moravské vlajky má břeclavská radnice, která se obrátila na ostatní města a obce s dokumentem nazvaným Břeclavská výzva. Vyvěšení moravské vlajky Břeclavští ve výzvě označili za důležitý symbol. "Tento akt má, mimo jiné, přispět k zachování kultury a tradic Moravy jako historické země," stojí v dokumentu.

Moravskou vlajku tvoří dva vodorovné pruhy. Horní je zlatý, dolní červený.

Podobu vlajky schválil v roce 1848 zemský sněm. Původní moravská vlajka je dnes kvůli snížení rizika záměny s jinými symboly, například vlajkou Prahy, doplněna ještě o další tradiční symbol - moravskou orlici.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat