Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rafaj už dlouho zajímal BIS. Antimonopolní úřad prý vedl desítky podivných řízení, píší deníky

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. foto: ČTK

Praha - Bezpečnostní informační služba (BIS) už v roce 2017 ve své výroční zprávě varovala před snahami ovlivňovat kontrolní a regulační orgány. V podobné době upozorňovala i na podezřelé výdaje šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. S odvoláním na obeznámené zdroje to píše úterní MF DNES.
  11:40aktualizováno  15:18

V souvislosti s Rafajem údajně tajná služba upozorňovala zejména na jeho nezvykle vysoké výdaje. Mezi ně podle MF DNES patřily mimo jiné luxusní dovolené. Rafaj je podezřelý z korupce, nic konkrétního o údajných úplatcích ale policie zatím nezveřejnila. V kauze antimonopolního úřadu, která začala razií mimo jiné i v sídle ÚOHS a u Rafaje doma, zatím nepadlo žádné obvinění.

Z předchozích informací vyplývá, že šéf antimonopolního úřadu měl zařídit výhodě firmě Kapsch v zakázce na mýtný systém. Prostředníkem mezi Rafajem a šéfem české pobočky firmy Kapsch Karlem Feixem měl být podle policie místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle MF Dnes to vyplývá z příkazu k domovní prohlídce právě u Faltýnka. Ten ale na rozdíl od Feixe a Rafaje podezřelý není. Třetí podezřelou v případu je místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Deník Právo v úterý upozornil, že antimonopolní úřad jednal nestandardně i v desítkách dalších kauz. Razie uskutečněná ve čtvrtek 7. března se měla zaměřit hned na pět až šest z nich naráz. Detektivové mají vyšetřovat nejméně dvacítku soutěží z let 2015 až 2018, které se týkají zejména stavebnictví a v nichž ÚOHS možná rozhodovala nepoctivě.

Policisté zasahovali 7. března 2019 v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské...
Loga společnosti Kapsch na budově jejího sídla v Praze.

Zakázky ušité na míru

Podle Práva, které se odvolává na vlastní zdroje, je jednou z firem, která měla těžit z podezřelých veřejných zakázek, významný autobusový dopravce BusLine. V těchto řízeních přitom rozhodoval právě Rafajův antimonopolní úřad.

BUSLine odmítá, že by ovlivňoval rozhodování úřadu

"Skupina BusLine je aktivním oponentem výběrových řízeních v mnoha krajích, kdy dlouhodobě prosazuje u objednatelů správnost výběrových řízení. Do těchto řízení podává své námitky a podněty. Pokud bychom ale srovnávali množství návrhů, ve kterých nám ÚOHS přisvědčil, oproti návrhům, ve kterých se s našim tvrzením neztotožnil, je toto srovnání hluboce v neprospěch skupiny BusLine," uvedl v úterý jednatel společnosti Jakub Vyskočil, syn herce Ivana Vyskočila.

ÚOHS obvykle buď vyhověl námitce společnosti BusLine, nebo „nenašel pochybení“ v případech, které podle zdroje Práva nejsou čisté. Takovou zakázkou má být i soutěž za 771 milionů na provoz MHD v České Lípě na Liberecku. Město údajně ušilo zakázku na míru firmě BusLine, protože jiné firmy podmínky splnit nemohly. Jednou z podmínek bylo zajištění akcí s provozem historických autobusů, kterými v okolí České Lípy disponuje právě jen BusLine. Kraj tendr kritizoval, Rafajův úřad ji ale schválil.

Naopak antimonopolní úřad zrušil veřejnou zakázku zadanou městem Louny, na niž podal námitku právě dopravce BusLine. Sám se přitom soutěže vůbec neúčastnil. „Jednalo se o zdržovací proceduru. Původnímu dopravci už přesluhovaly autobusy, nechtěl se na nové zakázce podílet, kupovat nové autobusy. A BusLine stále nabízel, že do té doby, dokud nevysoutěžíme nového dopravce, může jezdit on,“ řekl Právu zdroj z lounské radnice.

Podle dokumentů, které má mít deník Právo k dispozici, je dalším podezřelým subjektem rakouský koncern Porr, která se snaží získávat zakázky na stavbu dálnic. ÚOHS několikrát vyhodnotil námitku firmy v její prospěch. V zakázce na dostavbu úseku dálnice D35 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyřadilo firmu ze soutěže, protože nabídku podala na špatném formuláři, antimonopolní úřad celou zakázku zrušil a tím firmu vrátil do hry. Vyloučení koncernu Porr z formálních důvodů ÚOHS zamítl i v osmimiliardovém tendru na dostavbu dálnice D1.

Místopředsedkyně úřadu prostředníkem?

Protože Petr Rafaj nemá jako předseda celého úřadu veřejné zakázky přímo ve své gesci, jeho prostředníkem měla být místopředsedkyně úřadu Eva Kubišová. Pod ní veřejné zakázky spadaly. Rafaj podle Práva je podezřelý z toho, že Kubišové zadával pokyny, jak má úřad rozhodnout v dotčených kauzách, a ta je dál delegovala na své podřízené, kteří netušili, že pocházejí od Rafaje. Na všechna rozhodnutí v oblasti veřejných tendrů, včetně těch podezřelých, se podepisovala právě Kubišová.

Rafaj by měl kvůli brněnskému vyšetřování odejít z čela ÚOHS, vyzvala Transparency International

„Bylo zjištěno, že po ustanovení Evy Kubišové do funkce místopředsedkyně ÚOHS (16. ledna 2018, pozn. red.) by právě jejím prostřednictvím měl Petr Rafaj ovlivňovat rozhodování v řízeních, která jsou ÚOHS vedena v tzv. prvním stupni,“ píše se podle deníku Právo v soudním příkazu.

Právo navíc s odvoláním na informace z podnikatelských kruhů upozorňuje, že Rafajova schůzka s Faltýnkem nemusela být ničím výjimečným. Předseda ÚOHS prý objížděl krajské politiky i poslance, jednal s lobbisty i s účastníky zakázek a řízení v době, kdy s nimi antimonopolní úřad správně ještě neměl mít nic společného.

Autor: