Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Ráj pro Seveřany. Víno a moře

Česko

Turisty, převážně z Británie, Německa nebo Skandinávie, táhnou na Madeiru tamní pláže i slavnosti vína a květin. FUNCHAL Vítejte na Porto Santo. Není snad Porto Santo Madeira? V podstatě je, Porto Santo je Madeira, ujišťují místní návštěvníky. Ale i není. Malý ostrůvek, který má na délku pouhých jedenáct a na šířku šest kilometrů, je sice od největšího ostrova souostroví s hlavním městem Funchalem vzdálený sotva 40 kilometrů, ale podle místních je to úplně jiný svět. V poslední době míří právě sem nejvíc turistů, kteří se vypraví na Madeiru.

O všech územích s portugalskou správou, Portugalsko samo nevyjímaje, přitom platí, že jsou z hlediska turistického ruchu tak trochu opomíjenými ráji. Souostroví Madeira, podobně jako Azorské ostrovy, začalo turisty táhnout až v posledních letech. Ve velkém sem asi nikdy zajíždět nebudou, ostatně i řada Portugalců přiznává, že jsou pro ně tak trochu z ruky a na ostrovy většina z nich prý zavítá až u příležitosti cesty do Jižní Ameriky, hlavně do portugalsky mluvící Brazílie (cestou zpátky do Evropy si prostě udělají mezizastávku na Azorech nebo na Madeiře).

Turisty, převážně z Británie, Německa nebo Skandinávie, sem táhnou nádherné a dosud nepřelidněné pláže, ale i místní slavnosti vína, pořádané každoročně začátkem září (Madeira se říká i místnímu speciálnímu druhu vína).

V domě Kryštofa Kolumba I já měl to štěstí zažít atmosféru tamních vinařských slavností. Mají dodnes své pomalé tempo a kouzlo. Kouzlo, které si ještě nestačila podmanit komerce.

Náměstí v Porto Santo je plné barevných fáborů - červených, bílých, modrých, zelených a fialových. Naproti impozantní radnici ze 16. století právě stavějí pódium. Muži pracují a opodál je z lavice sleduje pár žen se slaměnými klobouky na hlavách. Smějí se a pochutnávají si na melounu.

V aleji kousek od náměstí, za shluky popínavých rostlin a bílým kostelíkem stojí dům, ve kterém bydlel slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Tedy prý bydlel. Jisté je, že v roce 1478 připlul do Funchalu a oženil se tam s Filipou Monizovou. „Víme, že v té době žil tady v Porto Santo a všechny důkazy svědčí o tom, že právě v tomhle domě,“ přesvědčovala mě Maria Joao Caetano Castanedaová, která se o Kolumbův dům stará.

Za branami Porto Santo zjistíte, že je ostrov doslova protkaný vodními kanály, kterým místní říkají levadas. Díky nim je tu pořád zeleno (rozvádějí vodu do všech koutů ostrova). A nejen to. Podél nich totiž vedou cesty, po nichž se turisté vydávají na pěší túry. Většina těch cest je stará až několik století. Souostroví Madeira proslavilo nejen víno, ale i místní sytě zelené pralesy. Stromy jsou porostlé mechem a ve vzduchu je cítit omamná vůně vavřínu. Nemluvě už o spoustě pestrobarevných květů orchidejí (každoročně v dubnu se ve Funchalu konají květinové slavnosti).

Souostroví Madeira je dnes oficiálně autonomní oblastí. Objevili jej prý už staří Římané, ale jeho kolonizátory se stali až Portugalci začátkem 15. století.

***

Místo neštěstí

Záplavy a sesuvy půdy na ostrově připravily o život desítky lidí.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...