Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Rájem českých motýlů je paradoxně Praha

Česko

PRAHA Pozorovat vzácné denní motýly v chráněných krajinných oblastech nebo národních parcích? Zbytečné.

Podle studie českých entomologů se většina ze 141 druhů denních motýlů, kteří se v Česku vyskytují, nachází v hlavním městě nebo jeho blízkém okolí. A některé druhy, například okáč metlicový nebo modrásek východní, mají v Praze dokonce poslední nadějné populace.

Entomologové to vysvětlují tím, že hlavní město je umístěno na velice pestrém geologickém a geografickém území. „V Praze se koncentruje mimořádná bohatost biotopu. Je logické, že díky tomu je v ní velmi pestrý svět hmyzu,“ říká Jan Liška z lesnického výzkumného ústavu.

Vysoký počet druhů motýlů na území Prahy si entomologové vysvětlují také poměrně hustou sítí chráněných území.

„V Praze se uchovaly enklávy velice málo dotčené přírody v podobě obor, zahrad nebo parků,“ řekl LN spoluautor studie Martin Konvička. Podle něj jsou některé druhy motýlů unikátem v evropském i světovém měřítku.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Hlavní město má z hlediska výskytu denních motýlů ještě jednu výhodu: nízký zájem zemědělců o obdělávání půdy. Ta je pak jen málo znečištěná pesticidy a jinými chemickými látkami. „Současné intenzivní zemědělství a lesnictví se Prahy skoro vůbec nedotklo. Menší tlak zemědělců způsobil, že se v Praze a okolí půda ve větší míře obdělávala naposledy ve třicátých letech minulého století. Samozřejmě tehdy se půda obdělávala tradičně, což nebylo v rozporu s biodiverzitou,“ říká spoluautor studie Konvička. „Také členitá krajina kolem města nedovolovala zemědělcům rozšiřovat pole, a tím se pražská příroda dochovala v dobrém stavu,“ potvrzuje Tomáš Kadlec z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Chráněná území v Praze jsou navíc často velice blízko u sebe, a dovolují tak motýlům přelétávat z jedné chráněné lokality do druhé. „Tyto rezervace nebude chtít nikdo rušit, protože plní i rekreační účely. To ale nestačí. Je docela možné, že se nám z pražských lokalit bude mnoho druhů motýlů ztrácet,“ tvrdí Konvička.

Vědci ale nejsou až tak skeptičtí. Entomologové totiž zjistili, že v hlavním městě nejsou motýli tolik ohroženi jako ve volné krajině, kde jich ubývá mnohem víc. „Studie v zemědělských krajinách zjišťují, že v průběhu několika desítek let zmizelo okolo třetiny druhů motýlů. V Praze jich však ubylo jen dvanáct procent,“ dodává Konvička. Navíc se kolem hlavního města zavřelo hodně povrchových dolů. „V okolí Prahy je takových kamenných lomů hodně. A právě do opuštěných lomů se nastěhovalo mnoho vzácných motýlů. Dá se říci, že pražská fauna je velice bohatá, ale je koncentrovaná do malých ostrůvků,“ vysvětluje Kadlec.

Motýli vyhledávají vápencové biotopy, jako je například Radotínské nebo Prokopské údolí. „Přežívá zde například můra šedavka. Ta se vyskytuje na jediném místě v Čechách, a to právě v Radotínském a Prokopském údolí,“ upřesňuje Karel Spitzer z Entomologického ústavu Akademie věd.

Avšak ani Praha nepředstavuje pro motýly ideální domov. Řada druhů v souvislosti s rozvojem města nakonec vyhynula. „Jeden krásný motýl, jehož ztráty litujeme, je okáč skalní. Tomu se říkalo pražský motýl, v šedesátých letech to byl jeden z nejhojnějších druhů,“ posteskl si Konvička.

***

Ohrožení motýli, kteří žijí v Praze

Soumračník žlutoskvrnný Modrásek východní Okáč metlicový Modrásek rozchodníkový Otakárek ovocný Pestrobarvec petrklíčový Ostroháček jilmový Vřetenuška pozdní Soumračník proskurníkový Zdroj: Přírovědecká fakulta UK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!