Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

„Rakety v Litvě? Neexistuje“

Česko

Ruský prezident Medveděv varoval Bushe před umístěním základny v této pobaltské zemi

TÓJAKO/PRAHA Setkali se spolu oficiálně poprvé a neshodli se. Důvod? Vybudování amerického protiraketového štítu ve střední Evropě, konkrétně v Česku a v Polsku.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který nastoupil do své funkce v květnu, se svým americkým protějškem Georgem W. Bushem hovořil více než hodinu na okraj summitu zemí G8 v Japonsku. „Na určitých otázkách se shodneme, zejména pokud jde o Írán a Severní Koreu,“ uvedl na následné tiskové konferenci Medveděv. „Existují ale témata, většinou jde o evropské záležitosti, například protiraketová obrana, kde se naše názory liší,“ dodal ruský prezident. Nevyloučil ale, že možnost nalezení shody existuje i zde.

Podle Sergeje Prichoďka, Medveděvova diplomatického poradce, ruský prezident zároveň varoval Bushe před případným umístěním části protiraketového štítu v Litvě. „Ruský prezident vyjádřil otevřeně vážné obavy nad informacemi tisku o jednání Spojených států a Litvy o možném umístění základny s protiraketovými střelami (v této baltské zemi),“ citovala AFP Sergeje Prichoďka, Medveděvova diplomatického poradce. „Bylo mu (Bushovi - pozn. red.) řečeno, že pro Rusko je to naprosto nepřijatelné,“ dodal poradce.

Jak ale včera opět zopakoval Bílý dům, vybudování protiraketového deštníku Moskvu nijak neohrozí. „Umístění částí protiraketové obrany, nezáleží na tom kde přesně v Evropě, není hrozbou pro Rusko,“ uvedl mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe. Jakékoli informace o výměně Polska za Litvu jsou podle něj „předčasné“. Pravdou však je, že se o této variantě již oficiálně zmínili i představitelé Pentagonu. „Existuje několik evropských zemí, ve kterých by mohly být interceptory umístěny. A Litva je jednou z nich,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany Geoff Morrell. A i americký ministr obrany Robert Gates označil nedávno Litvu jako „dobrou alternativu“ pro případ, že by definitivně selhala jednání s Poláky.

„Chytrý chlapík“ Medveděva údajně také znepokojilo, že vázne vyjednávání o možných ruských kontrolách na základně a radaru. Američané jim tuto možnost již dříve nabídli, Moskva by si ale představovala stálou přítomnost expertů na jednotlivých částech štítu, což Česko i Polsko odmítají. I přes tyto rozpory ale vládla na setkání přátelská atmosféra. Medveděv prý oslovoval Bushe křestním jménem. Podle Bushe je zase Medveděv „chytrý chlapík“. „Věřím, že když mi něco říká, myslí to vážně,“ uvedl Bush.

Autor: