Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Rakoncaj: Z Hillaryho dob zbylo jen peří

Česko

PRAHA Rozdíl mezi vybavením horolezeckých výprav, jež se na nejvyšší horu světa Mt. Everest vydávají dnes a v době sira Edmunda Hillaryho, je propastný.

V minulosti převládaly v oblečení přírodní materiály. „Třeba na boty se používala koňská kůže, v oblečení to byla hlavně bavlna a peří. Umělé hmoty se s výjimkou lan ještě nikde neobjevovaly,“ srovnává dnešek a dobu před pětapadesáti lety horolezec Josef Rakoncaj.

„Důležité v té době bylo mít lehký kyslíkový přístroj. Tehdy se totiž tradovalo, že se na Everest musí s kyslíkem, protože by to podle tehdejších poznatků lidský organismus nevydržel,“ vypráví muž, který do Himálaje jezdil dvacet let, zdolal osm osmitisícovek, ale Everest nikdy nepokořil.

Z „pravěku“ horolezectví zbylo podle Rakoncaje dodnes jen prachové husí peří. „Je to pořád nejlepší izolant. Ve spodním prádle přišel tvrdý nástup umělých vláken, které nepropouštějí vlhko.“

Změna nastala nejen v oblečení, ale i ve vybavení expedic. „Tehdejší stany byly plátěné a prakticky se nedaly sbalit. Dnes v materiálech převažuje silon. Stan se jen vyklepe a je připravený k dalšímu postavení,“ upozorňuje horolezecký matador.

Rozdíl mezi padesátými lety a dneškem byl taky v tom, co museli horolezci na sobě nést. „I když je peří pořád základ oblečení, dnes je vše zhruba o polovinu lehčí,“ pokračuje Rakoncaj.

„To ale není největší pokrok od doby prvního zdolání Everestu. Tím je podle mě odvětrání mozku. Zkušenostmi z jiných oborů se potlačila bariéra výšek pro lidský organismus. Dneska prakticky kdo chce a má na to peníze, tak se na Everest dostane,“ krčí rameny.

„To jsou ale komerční výpravy s kyslíkovými přístroji, které degradují špičkovou výšku hory. Cestovní kanceláře jsou schopné svého klienta na vrchol dotlačit. Skutečné expedice od Messnerova a Habelerova prvovýstupu v roce 1978 bez kyslíku už přístroje nepoužívají,“ dodává.

Z hory se stala turistická atrakce

Během loňské jarní sezony vylezl na vrchol rekordní počet 514 alpinistů.

Odhaduje se, že na svazích hory se povaluje až 50 tun odpadků a vybavení, zanechaného horolezeckými výpravami.

Na nejvyšší horu světa vyšplhal sedmdesátiletý japonský důchodce, modelka z titulní strany Playboye i Novozélanďan, jemuž amputovali obě nohy.

Jeden z britských pokořitelů Everestu loni poprvé telefonoval z vrcholu hory, čímž spojil s mobilní sítí jedno z posledních míst na světě, které ještě nebylo pokryto. Na vrcholu už také přistál vrtulník. Loni Číňané vytáhli do severního sedla ve výšce 7700 m elektrický kabel, což naznačuje výstavbu lanovky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!