Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakousko chystá kontroly u hranic kvůli drogám z ČR

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Tisíce českých lyžařů, kteří jako každý rok míří na alpské sjezdovky, může hned za hranicemi v Rakousku čekat nepříjemné překvapení. Rakouská policie oznámila, že kvůli novému českému trestnímu zákoníku, upravujícímu podmínky pro držení drog, bude mnohem více a důkladněji kontrolovat auta, přijíždějící z Čech. Držení malého množství drog pro vlastní potřebu není v tuzemsku od 1. ledna trestným činem. „Velké znepokojení“ včera vyjádřila v Linci rakouská ministryně vnitra Maria Fekterová. Protože se ale podle ní drogy z Česka pašovaly do Rakouska už i předtím, „umíme tomu čelit“, informovala ČTK.

Přisadili si i rakouští populisté. „Česká politika znovu ignoruje bezpečnostní potřeby a zájmy svých sousedů. Rakouská vláda musí proti tomu co nejostřeji protestovat,“ prohlásil pro agenturu APA zemský rada za Stranu svobodných (FPÖ) Manfred Haimbuchner.

„Legalizace znamená, že se tomu odpovídajícím způsobem bude vyvíjet i český drogový trh. Opatřit si návykové látky bude jednodušší,“ řekl hornorakouský policejní šéf Alois Lissl deníku Oberöstereichische Nachrichten. Předpokládá proto, že mladí Rakušané budou jezdit do Česka nejen kouřit marihuanu nebo užívat extázi, ale zároveň si začnou více drogy vozit domů. „To je velké nebezpečí, kterému se budeme snažit čelit cíleně zaměřenými kontrolami v příhraničí,“ prohlásil Lissl.

Rakušané a Němci ale podle českých odborníků zbytečně vydedukovali, že se z Česka stane jakýsi středoevropský Amsterdam, kam si budou jezdit legálně kouřit marihuanu mladí lidé z celé Evropy.

Vedle Rakušanů se nového trestního zákoníku v Česku, platného od 1. ledna, obávají i Němci. Německé televizní štáby se už přijely optat českých odborníků, jaký po „legalizaci“ měkkých drog očekávají zájem konzumentů ze zahraničí. „Byla za mnou i německá televize ARD a redaktoři skutečně přirovnávali Česko k Amsterdamu,“ řekl LN Ivan Douda z Nadace Drop In. Sám ale považuje německé a rakouské reakce za zbytečně hysterické.

Pokračování na str. 3

Rakousko chystá kontroly u hranic kvůli drogám...

Dokončení ze strany 1

Fakticky se totiž v držení a užívání drog v souvislosti s novým trestním zákoníkem nic nezměnilo. „Držení jakékoliv drogy je i nadále trestné, pokud ale u člověka policie najde malé množství do hranice stanovené zákonem, čin se automaticky posuzuje jen jako přestupek,“ řekl Douda. Teprve, když mají lidé u sebe větší množství marihuany, hašiše nebo kokainu, projednává jejich případ soud. „To už se ale dělo v minulosti, jen s tím rozdílem, že policisté, státní zástupci a soudci rozhodovali o malém množství pro vlastní potřebu na základě interního předpisu, nikoliv zákona,“ uvedl Douda.

Mohlo se tedy podle něj skutečně stát, že jeden soudce uložil držiteli pěti „jointů“ marihuany třeba roční podmínku, zatímco druhý kuřák se stejným množstvím cigaret vyvázl pouze s pokutou za přestupek. „Nyní je ale hranice mezi přestupkem a tím, kdy už jde případ k soudu, přesně stanovena,“ uvedl Douda. Jestliže má tedy člověk u sebe například maximálně 15 gramů marihuany, čtyři tablety extáze nebo gram kokainu, předem ví, že bude v případě odhalení trestán pouze v přestupkovém řízení. „To ale na rozdíl o rakouských a německých představ neznamená legalizaci,“ uvedl Douda. V Rakousku a Německu, kde mohou jít kuřáci marihuany k soudu i za malé množství držených drog, se však nového českého zákona policisté velmi obávají. „Přitom i u nich se za jointa v kapse většinou neposílá za mříže. Jen na rozdíl od českých zákonů není malé množství stanovené, ale posuzuje ho soud,“ uvedl Douda. Je proto přesvědčen o tom, že nový trestní zákoník žádný Amsterdam, kam jezdí kouřit mladí lidé z celé Evropy, z Česka neudělá. „Na druhou stranu je ale pravda, že Němci nebo Rakušané se u nás mohou při užívání měkkých drog cítit svobodněji. Vědí totiž přesně, kolik marihuany či hašiše mohou mít u sebe, aniž by jim hrozilo soudní řízení,“ uvedl Douda. Hysterická reakce z německé a rakouské strany ale podle něj jako by vytvářela z Němců a Rakušanů nesvéprávné lidi. „Tamní orgány totiž vlastně říkají, že obyvatelé těchto zemí chtějí hulit a pokud k tomu dostanou příležitost, budou se valit do ČR. A v tom je jim třeba zabránit,“ řekl Douda.

Potvrzuje přitom, že s úpravou zákonů proti užívání drog si nevědí rady prakticky všechny státy světa. I v Nizozemsku, kde se mohou měkké drogy prodávat v určitých „coffee shopech“, nejde o přímou legalizaci. „Stát se pouze rozhodl, že na určitých místech bude prodej a užívání drog v malém množství tolerovat,“ uvedl Douda. V dalších státech ale podle něj dochází i k takovým paradoxům, že policie ze zákona trestá jakékoliv držení marihuany či hašiše, když ale objeví drogu v těle člověka, třeba při krevním testu, považuje ho za beztrestného.

Hysterická reakce jako by vytvářela z Němců a Rakušanů nesvéprávné lidi

Autor: