Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Rakousko je na nohou, začíná proces s Fritzlem

Česko

AMSTETTEN/ST. PÖLTEN (od zvláštního zpravodaje LN v Rakousku) Nejstarší rakouské město Sankt Pölten je na nohou. Dnes ráno začíná soud s mužem, který sice proslavil Rakousko po celém světě, ale na rozdíl třeba od Mozarta na něj nejsou Rakušané vůbec hrdí.

Třiasedmdesátiletý Josef Fritzl se bude zodpovídat z toho, že ve sklepě svého domu v Amstettenu věznil 24 let svou dnes dvaačtyřicetiletou dceru, opakovaně ji znásilňoval a zplodil s ní celkem sedm dětí. Tři z nich po porodu vychovával společně s manželkou v domě, jedno zemřelo, další tři musely zůstat po celou dobu v podzemí. Otřesný případ incestu vyvolal obrovský zájem médií po celém světě a stejnou pozornost přitahuje i začátek soudního líčení.

„Máme plno, novináři tady bydlí už týden,“ říká Marie Schmiedová z penzionu nedaleko soudního dvora.

Pokračování na straně 7

Soud s Josefem F. - V Rakousku dnes začíná soudní dohra pedofilní tragédie rodiny Fritzlových

Dokončení ze strany 1

V St. Pöltenu se ubytovalo takřka tisíc novinářů, sehnat ve městě pokoj je problém. Před soudem stojí stan pro žurnalisty, kteří nepatří mezi 92 vyvolených s akreditací přímo dovnitř budovy, kde bude soud probíhat. I tito novináři však mohou sledovat pouze čtení obžaloby a následně rozsudku.

Případ Josefa Fritzla má být jedinou trestní kauzou, kterou se bude místní zemský soud tento týden zabývat. Celé jednání je neveřejné, kdo by jakoukoliv cestou zveřejnil informace z průběhu jednání, případně práce osmičlenné laické poroty, může skončit až na půl roku za mřížemi.

Podobně přísná jsou i bezpečnostní opatření. „Aby byl někdo opravdu slavný, musí to být skutečný úchyl,“ lakonicky poznamenává jeden z trojice kluků, kteří z povzdálí sledují mumraj v novinářském stanu. Nad soudní budovou, neprodyšně uzavřenou a střeženou, bude během celého čtyřdenního procesu kroužit vrtulník, mimo jiné proto, aby zabránil paparazziům ve fotografování. Za fotografii sexuálního monstra, jak někdy média Fritzla nazývají, redakce nabízejí miliony.

Informační brožury a Fritzlovy řízky Nebyli by to ale Rakušané, světoví mistři v cestovním ruchu, aby nedokázali soud s Fritzlem i náležitě využít. Starosta pozval v pondělí večer všechny novináře na recepci, všem se rozdávají informační brožury o zdejších pamětihodnostech ve všech světových jazycích.

Předseda cechu hostinských Leo Graf nezapomněl písemně informovat všechny restaurace, aby se na nápor cizinců řádně připravily a přeložily jídelní lístky.

Majitel „Jelení hospody“ v centru města Josef Otzelberger si výzvu vyložil svérázně.

Už v sobotu začal na plakátech nabízet Fritzlovy řízky. Po upozornění na nevhodnost podobné reklamy z vyšších míst ale plakát sundal.

„Mám hodně hostů z radnice. A ti jsou mi milejší než Fritzl,“ říká Otzelberger. V nedalekém Amstettenu, kde tyran věznil svou rodinu, mají ale lidé jiné starosti.

„On už z vězení nevyjde, ale co se bude dít s jeho domem?“ říká pětadvacetiletý Patrik Mayer, který bydlí v sousedství domu hrůzy. „Z domu by měl být památník“ Dům se necelý rok po odhalení celého případu nezměnil. Jen zůstal prázdný. Na rezavějící brance k zadnímu vchodu, kterou loni v dubnu okupovaly televizní štáby, visí jen zámek s číselným kódem a cedule s nápisem: Policie - vstup zakázán. Celý objekt je zajištěn alarmem. Fritzl je ve vězení, hrozí mu až doživotí, jeho manželku, dceru a děti, zplozené z incestu, policie ukryla se změněnou identitou na neznámém místě. Na majetek tyrana byl přitom kvůli dluhům vyhlášen konkurz, dům tedy může teoreticky prodat exekutor. Komu ale? Najde se kupec, který si bude dávat kolo do sklepa, v němž Fritzl znásilňoval svou dceru? „Mělo by ho koupit město a předělat dům na památník Fritzlových obětí,“ domnívá se Mayer. Otázkou ale zůstává, zda by oběti s takovým řešením souhlasily. „Já bych to prostě srovnala se zemí. Na takové hrůzy je nejlepší zapomenout,“ říká dvaašedesátiletá Petra Tischlerová z Amstettenu. Soud by měl v St. Pöltenu trvat až do pátku 20. března, kdy by si Fritzl měl vyslechnout verdikt. Žalobce navrhuje, aby byl Fritzl v případě, že bude odsouzen, umístěn do zařízení pro duševně nemocné zločince.

***

O vině rozhodne osm „porotců z ulice“

*O vině či nevině Josefa Fritzla nerozhodnou soudci, ale osm Rakušanů „z ulice“. Fritzl totiž v soudním procesu stane před porotou, jak v informačním materiálu k případu uvedlo rakouské ministerstvo spravedlnosti.

* Členové poroty se vybírají ze seznamu voličů. Člověk může svou účast odmítnout, ale musí k tomu mít prokazatelný důvod.

*Osm Rakušanů a Rakušanek bude sice rozhodovat o Fritzlově vině či nevině, ale ne o trestu. Na něm se pak porota případně dohodne s trojicí soudců. čtk

„Aby byl někdo opravdu slavný, musí to být skutečný úchyl,“ komentoval proces s Fritzlem jeden z přihlížejících mladíků

Autor: