Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakouský prezident označil dekrety za „těžké bezpráví“

Česko

VÍDEŇ/PRAHA Rakouský prezident Heinz Fischer, který bude v dubnu obhajovat ve volbách svůj mandát, včera v písemném pozdravu pro rakouské sudetské Němce označil československé poválečné dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneše za „těžké bezpráví“ a zdůraznil, že země EU tyto dekrety „nelegalizovaly“ ani výjimkou z Listiny základních práv Evropské unie, kterou vyjednal český prezident. „U Benešových dekretů se svého času jednalo nepochybně o těžké bezpráví. Na tom není co skrývat,“ prohlásil rakouský prezident v písemném prohlášení pro Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku. „Skutečnost, že český prezident Václav Klaus si pro svůj podpis Lisabonské smlouvy dal jako podmínku, že evropská charta lidských práv se na Českou republiku nevztahuje, nemá na Benešovy dekrety ve skutečnosti žádný vliv,“ uvedl Fischer. Fischer poselství landsmanšaftu adresoval u příležitosti událostí ze 4. března 1919, kdy čeští vojáci zastřelili 54 sudetských Němců.

Klaus: Byl jsem prozíravý Prezident Václav Klaus si Fischerovo poselství vysvětlil tak, že mu rakouský prezident dal za pravdu v jeho obavách ze snah prolomit Benešovy dekrety po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost.

„Václav Klaus vyjádřil politování, že v rakouské předvolební kampani se opět zneužívají tato bolavá historická témata. Současně připomněl, jak prozíravé a užitečné bylo vyjednání výjimky z Listiny základních práv Evropské unie před ratifikací Lisabonské smlouvy Českou republikou. Ukazuje to, jak je nezbytné, aby byla tato výjimka co nejdříve závazně právně kodifikována,“ uvedla Klausova kancelář ve svém vyjádření pro tisk.

Autor: