Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík chtěl za Pandury 18 milionů eur, vzkázal rakouský svědek přes video

Marek Dalík u soudu. Podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání o nákupu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík u soudu. Podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání o nákupu... | foto: Mafra - Dan Materna

PRAHA Lobbista Marek Dalík podle klíčového svědka v kauze údajné korupce při pořízení obrněných aut Pandur pro českou armádu chtěl 18 milionů eur, aby mohla zakázka pokračovat. Bývalý manažer zbrojovky Steyr Stephan Szücs to řekl před pražským městským soudem, kde vypovídal prostřednictvím videokonference z Vídně.

Na základě jeho svědectví policisté Dalíka vyšetřovali. Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků 10. listopadu. Szücs již v březnu 2011 pro policii uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Expremiér Mirek Topolánek obhajoval u soudu lobbistu Marka Dalíka

Podle obžaloby si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá.

Připravit cestu pro další spolupráci

Bývalý manažer Steyru před soudem svojí výpověď zopakoval. Podle něj setkání v Praze navazovalo na předcházející schůzku v Brně a týkalo se vyjednávání o pandurech. „Obsahem bylo, zda by bylo možné projekt Pandur zredukovat. Bylo nám řečeno, že si Česko nemůže nebo nechce projekt v původním rozsahu dovolit,“ řekl Szücs. Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat 107.

„Měl jsem dojem, že je připravena dobrá cesta pro další spolupráci,“ popsal setkání v Praze Szücs. Když se schůzka blížila ke konci, tak podle něj k soukromému rozhovoru na chvíli odešel někdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták a jeden ze zbrojařů. „Když byli mimo, tak nám Dalík sdělil, že by pro další spolupráci bylo potřeba uhradit tři krát šest milionů eur,“ uvedl Szücs.

Podle Szücse poradce bývalého premiéra Mirka Topolánka tvrdil, že je platba peněz potřebná, aby obchod s pandury pokračoval. Tvrdil také, že je s tímto postupem seznámena vláda. Szücs se prý cítil v nepříjemné situaci a chtěl rozhovor ukončit. Téma se přestalo projednávat poté, co se ke stolu vrátil Barták s kolegou. Po ukončení jednání prý o podivné žádosti informoval nadřízené a ti se obrátili na americké velvyslanectví.

Velmi mě potěšil, řekl advokát Sokol

Dalíkův advokát Tomáš Sokol byl s výpovědí Szücse spokojen. O úplatku podle něj nepadlo „ani slovo“. „Každý ať si udělá obrázek sám. Mě velmi potěšil,“ uvedl Sokol k výpovědi cizince.

Marek Dalík je obžalován v kauze nákupu obrněných  transportérů Pandur.

Pro pondělní výpověď byla v soudní síni instalována velká obrazovka a zvukový aparát. Zařízení byla umístěna před trestním senátem a svědka viděl také advokát a státní zástupce. Veřejnost obraz neviděla. Podle mluvčí soudu Markéty Puci zařízení videokonference vyšlo na 15 tisíc korun. Podobná jednání, při nichž vypovídají svědci z ciziny, se u pražského městského soudu konají zhruba jednou měsíčně, řekla Puci ČTK.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V dalším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!