Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Rakouský trend: „sozialmarkty“

Česko

Obchody pro chudé vznikají kvůli rostoucím cenám potravin stále častěji. Rakušané jsou s nimi spokojeni

LINEC/ČESKÉ BUDĚJOVICE Máslo za deset korun, mléko za pětikorunu, velký balík dětských plenek za sto korun. Pokud některý z českých návštěvníků Vídně či Lince uvidí před obchodem vývěsku s podobnými cenami, nešálí ho zrak. V Rakousku totiž kvůli rostoucím cenám potravin vzrůstá počet takzvaných „sozialmartktů“, tedy obchodů pro chudé.

Princip nákupů v těchto obchodech je přitom jednoduchý. Lidé, kteří prokážou, že jejich příjem nepřesahuje 800 eur měsíčně (asi 20 tisíc korun), tady mohou nakupovat za maximálně třetinové ceny z těch, jaké jsou obvyklé i v těch nejlevnějších supermarketech.

„Každý den máme opravdu nával a počet zákazníků navíc neustále roste,“ říká vedoucí jednoho ze tří podobných vídeňských obchodů Angela Prokschová. Podobné obchody, provozované buď charitativními organizacemi nebo občanskými sdruženími, přitom fungují třeba ve Štýrském Hradci či Linci. S výraznou podporou radních teď vznikají i v menších městech.

Část zboží platí sponzoři Linecký „sozialmarkt“ má dnes už přes 2000 registrovaných klientů, což znamená oproti loňskému roku takřka dvacetiprocentní nárůst. „To je důkaz, jak silně zasáhlo Rakušany současné zdražování potravin,“ říká Alexander König, vedoucí lineckého obchodu. Mezi zákazníky je podle něj největší zájem o pečivo, mléčné výrobky, sladkosti a hygienické potřeby. Zboží přitom pochází z různých zdrojů. Část platí sponzoři, z velké části se ale jedná o potraviny a další výrobky těsně před vypršením lhůty trvanlivosti. Nebo je prostě jen na obalu tisková chyba. „To mi nevadí. Dnes jsem nakoupila šampon, několik bochníků chleba, zubní pastu, džus, čaj a pralinky za celkem sedm eur,“ řekla listu Der Standard jedna ze zákaznic vídeňského „sozialmarktu“. Jako důchodkyně musí údajně vystačit s příjmem 719 eur, a proto si svůj život bez nákupu v obchodech pro chudé nedovede představit.

Fakt, že stále více lidí padá v Rakousku kvůli vyšším cenám potravin do takzvané sociální pasti, se stal i předmětem předvolebního boje před uplynulými parlamentními volbami. Sociální demokraté například slibovali snížení spotřební daně na potraviny, další strany zase jinou formu pomoci chudým. Těch je v Rakousku podle oficiálních statistik EU zhruba milion. Jedná se o obyvatele, kteří musejí měsíčně vystačit s příjmem v maximální výši 60 % středního průměrného platu v zemi, což je asi osm set eur.

Některé druhy potravin, zejména hygienické zboží, jsou přitom v Rakousku paradoxně levnější než v Česku. „V Gmündu kvůli lepším cenám nakupujeme nejen textil, ale někdy také zeleninu a dokonce pečivo,“ řekl už dříve LN starosta Českých Velenic Jaromír Slíva. V Rakousku ale lidé zaplatí mnohem více peněz za energie a služby, stejně jako za nájem.

***

„Každý den máme opravdu nával, a počet zákazníků navíc neustále roste“

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: