Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Rakušané prověří i české aktivisty

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Rakouský Nejvyšší kontrolní úřad prověří hospodaření patnácti ekologických sdružení z Horních Rakous a jižních Čech, jejichž činnost částečně financuje ze svého rozpočtu hornorakouská vláda.

Podnět k této prověrce předal úřadu Walter Höllhuber, předseda spolku Schwarzenberg, usilujícího mimo jiné o výstavbu sjezdovky na české hoře Smrčině a další turistické projekty v rakousko-českém příhraničí. Podle Höllhubera hornorakouská vláda mrhá prostředky daňových poplatníků, když financuje hornorakouská a jihočeská sdružení, která pak z těchto peněz organizují například hraniční blokády na protest proti Temelínu.

Hospodaření ekologických organizací je navíc údajně neprůhledné. „Mám závažné dokumenty o tom, jak se zachází s penězi z těchto vládních dotací,“ uvedl Höllhuber. Už dříve kritizoval hornorakouskou vládu za to, že nepřímo financovala opakované blokády rakouskočeských hraničních přechodů, které podle něj v boji proti Temelínu přinesly více škody než užitku. Nyní se Höllhuber rozhodl předat důkazy o údajném mrhání veřejných prostředků na činnost ekologických sdružení Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. A úřad jeho stížnost přijal s tím, že nejpozději do první poloviny příštího roku hospodaření těchto ekologických organizací jak v Česku, tak Rakousku detailně prověří. „Budeme zkoumat, zda jsou dotace účelně využívány a jestli je smysluplné, aby vláda podporovala tolik občanských sdružení s podobným cílem,“ uvedla mluvčí úřadu Elke Anast-Kirchsteigerová. Podle listu Oberöstereichische Nachrichten Horní Rakousy dosud podpořily celkem 15 ekologických organizací z Horních Rakous a jižních Čech celkovou částkou přes osm milionů eur (192 milionů korun). Jedná se o sdružení, která se aktivně věnují nejen boji proti Temelínu, ale také obecně proti rozvoji jaderné energetiky.

Mezi příjemce dotací patří například i ekologická organizace Jihočeské matky, kterou loni podpořila hornorakouská vláda částkou 1,5 milionu korun, či sdružení V havarijní zóně JETE.

„Jedná se ale o dotace na konkrétní projekty. Využití prostředků musíme zpětně velmi detailně vyúčtovat. Žádné prověrky se proto neobáváme,“ řekla LN předsedkyně Jihočeských matek Monika Wittingerová. Podobně se vyjádřili i zástupci hornorakouských ekologických „protiatomových“ organizací.

Většina Rakušanů se v průzkumech veřejného mínění nadále obává Temelína a odmítá i rozvoj jaderné energetiky v sousedních zemích. Řada obyvatel Rakouska však začíná zpochybňovat účelnost vynaložených prostředků na protiatomovou kampaň, podporovanou z veřejných zdrojů. To je i případ předsedy spolku Schwarzenberg Waltera Höllhubera, který už dříve obvinil organizátory hraničních blokád na protest proti Temelínu, že zcela zbytečně mrhají veřejnými prostředky.

Höllhuber za svá slova čelí žalobě ze strany některých rakouských ekologických organizací, soudní řízení však ještě neskončilo. Také jihočeská občanská sdružení přitom smysl hraničních blokád organizovaných některými rakouskými aktivisty zpochybnila.

***

„Budeme zkoumat, zda je smysluplné, aby vláda podporovala tolik sdružení.“

Autor: