Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Rakušané se bojí české lékařské péče

Česko

NOVÉ HRADY Pokud potřebují rakouští občané pomoc lékaře a nacházejí se zrovna na českém území, snaží se udělat vše pro to, aby byli ošetřeni v Rakousku.

Ukazuje to případ rakouské důchodkyně, která 14. května zkolabovala v jedné restauraci v Nových Hradech. Od prvního zavolání na tísňovou linku do chvíle, než se žena ocitla v nemocnici, uběhlo podle deníku Niederösterreichische Nachrichten neuvěřitelných 120 minut. Podle českých záchranářů se ale celá akce protáhla proto, že se žena bála hospitalizace v české nemocnici. „Problém je podle mého názoru především v tom, že Rakušané volají z Česka rakouskou záchranku, což zdržuje výjezd, a pak zbytečně odmítají hospitalizaci v českých nemocnicích,“ domnívá se ředitel Záchranné služby v Českých Budějovicích Marek Slabý. „Když loni havaroval rakouský autobus u Rožmberka, nikdo ze zraněných nechtěl do blízkého Krumlova, ale až daleko do Freistadtu,“ uvedl Slabý.

Případ důchodkyně vzbudil v Rakousku velkou pozornost, protože údajně ukazuje na nefunkčnost přeshraničního záchranného systému. „Všichni mluví o výhodách otevřených hranic, když se ale něco stane, v praxi to nefunguje,“ postěžovala si vedoucí spolku seniorů v Gmündu Ingmard Preislerová Redlová.

Podle Slabého se proto nedávno sešli rakouští a čeští záchranáři v Gmündu, aby celý záchranný systém na hranicích doladili - včetně informační kampaně mezi Rakušany o úrovni českého zdravotnictví.

Pokračování na straně 3

Rakušané se bojí české lékařské péče

Dokončení ze strany 1

Svědectví o kauze zkolabované důchodkyně se rozcházejí. „Lidé z autobusu zavolali na operační středisko rakouské záchranné služby LEBIG, která ale předala informace mezinárodní lince a ta informovala zase české záchranáře,“ píší NÖ Nachrichten. České sanitce trvala cesta do Nových Hradů ale údajně půl hodiny a nastaly i další komplikace. Kvůli problémům v komunikaci mezi lékařem a lidmi z rakouského zájezdu musel přijít překládat jeden z řeholníků z nedalekého kláštera.

Řeholník také nakonec ženu odvezl svým autem na blízký hraniční přechod, kde si ji převzal rakouský Červený kříž, poprvé za celou dobu ji napojil na dýchací přístroj a převezl do nemocnice v Gmündu. Čeští záchranáři totiž důchodkyni nechtěli převézt do sedmnáct kilometrů vzdálené gmündské nemocnice, ale do vzdálenějších Českých Budějovic. „Ještě před odvozem na hranice však musela žena českým záchranářům zaplatit takřka 50 eur za ošetření,“ píší noviny.

Čeští záchranáři mají k případu odlišné vysvětlení. „Na místo vyjela sanitka z Trhových Svinů okamžitě poté, co dostala první signál. Zdržení způsobil fakt, že žena nejprve volala z Nových Hradů do Rakouska, kde se hovor přepojoval na další linku, a pak až do Česka,“ uvedl Slabý. Mnohem jednodušší a rychlejší by podle něj bylo, kdyby Rakušanka kontaktovala přímo českou tísňovou linku. „O základních věcech a zdravotním stavu by se s operátorkou určitě domluvila,“ tvrdí Slabý.

Autor: