Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rakušané u hranic zůstanou

Česko

Větší příliv uprchlíků a zvýšení kriminality. To jsou hlavní obavy, které panují na česko-rakouském pomezí. KAPLICE Žádné velké změny, ať už v dopravě nebo v celkovém pohybu osob, neočekávají jihočeští starostové po vstupu Česka do takzvaného schengenského prostoru. „Už dnes se na hranicích prakticky nekontroluje, a když, tak jen namátkou,“ řekl LN starosta jihočeské Kaplice Ferdinand Jiskra. Jediné, z čeho má prý obavu, je možný příliv uprchlíků z takzvaných třetích zemí, kterým může otevření hranic usnadnit pohyb mezi sousedními státy. „To je ale jen moje obava,“ dodává Jiskra.

Mnohem větší strach ze vstupu Česka do Schengenu, zejména kvůli možnému nárůstu kriminality, mají sousední Rakušané. Rakouská vláda proto rozhodla, že po otevření hranic ponechá minimálně devět měsíců v příhraničním prostoru i tisíce příslušníků armády, kteří by měli pomáhat policii udržovat pořádek. Také počet sloužících policistů zůstane v příhraničních regionech až do září příštího roku prakticky stejný - jen se z hraničních přechodů přestěhují do jiných služeben.

Češi tak sice volně přejedou hranici, musejí však počítat s tím, že budou častěji kontrolováni ve vnitrozemí. „Toto opatření není namířeno proti novým členským zemím Schengenu. Chceme mít jen dostatek času na posouzení, jaké může mít otevření hranic důsledky pro Dolní Rakousy,“ tvrdí dolnorakouský hejtman Josef Pröll.

Na některé vybrané hraniční přechody se navíc vrátí dočasně hraniční kontroly během evropského fotbalového šampionátu, který v létě hostí Rakousko společně se Švýcarskem. Lidé ze zemí schengenského prostoru však mohou překračovat volně i takzvanou zelenou hranici. Výjimkou zůstávají přísně chráněná území - například v národním parku Šumava, kde bude zhruba na šedesáti kilometrech hranice pohyb osob i nadále zakázán.

Autor: