Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Rána pro Louny: Heineken končí

Česko

Krize a špatný stav pivovaru přiměla Nizozemce přesunout tradiční značku do Ústí * O práci přijde 60 lidí

PRAHA/LOUNY Pivovar v Lounech končí. Společnost Heineken, která tamní pivovar vlastní, včera oznámila, že v Lounech přestane pivo vyrábět. Zhruba šedesát lidí si teď bude muset hledat novou práci.

Tradiční značka piva Louny ovšem zůstane zachována. Jeho výroba bude pokračovat podle nynější receptury dál, koncern ji ale přesune do pivovarů v ústecké čtvrti Krásné Březno a nedalekého Velkého Března. „Pivo se v Lounech přestalo vařit už dnes. Do konce února se zásoby piva budou ještě stáčet do sudů. Pivovar v Lounech bude sloužit jako distribuční centrum,“ uvedla včera Kateřina Eliášová z Heinekenu k budoucím plánům koncernu s lounským pivovarem.

Podle vyjádření společnosti stojí za zavřením lounského pivovaru hlavně špatný technický stav budovy. Aby společnost dokázala dodržet požadavky na bezpečnost a kvalitu výrobků, musela by vynaložit vysoké investice do jeho opravy.

K rozhodnutí Heinekenu ale přispěla zásadně i ekonomická krize. Ta podle koncernu způsobuje dlouhodobý pokles prodeje piva jak v tuzemsku, tak i na zahraničních trzích, kam se lounské pivo vyváželo. Podíl na poklesu spotřeby piva má podle vyjádření Heinekenu, který je trojkou na českém trhu, i růst spotřební daně. Ta se od ledna zvýšila o 50 haléřů na půllitr.

Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého přitom může podobný osud potkat i další tuzemské pivovary. „Obecně pokud zůstane spotřební daň takhle vysoká, tak můžou mít existenční problémy i další pivovary, to bezpochyby,“ řekl Jan Veselý a dodal, že riziko nižšího odbytu hrozí stejně malým lokálním i velkým pivovarům.

Kvůli ukončení výroby piva v Lounech se bez práce ocitne téměř šest desítek lidí. Současným zaměstnancům chce firma nabídnout celkem 13 pracovních pozic v jiných pivovarech společnosti. Jak se uvádí ve zprávě koncernu, téměř třicet lidí Heineken propustí na konci ledna. Stejný počet zaměstnanců pak přijde o práci v následujících týdnech a měsících.

Propuštěným pracovníkům firma podle jejího generálního ředitele Lievena van der Borghta poskytne konzultace při hledání nového uplatnění.

Najít práci bude složité Podle ředitele lounského úřadu práce Vratislava Pražáka bude pro propuštěné velmi těžké najít novou práci. „Na první pohled nebude těch propuštěných hodně, ale je třeba si uvědomit, že tihle lidé mají velice úzkou specializaci a nebude tak pro ně snadné najít si nové zaměstnání,“ vysvětluje Vratislav Pražák.

Na konci loňského roku dosáhla míra nezaměstnanosti na Lounsku téměř 12 procent a bez práce bylo přes šest tisíc lidí. Takový stav řadí Lounsko podle Pražáka k méně postiženým oblastem. „V porovnání s ostatními okresy v rámci republiky jsme v míře nezaměstnanosti klesli ze 12. na 23. místo, což je příznivé,“ řekl Pražák z úřadu práce.

Koncern Heineken, jehož tuzemské pivovary předloni vyrobily 2,8 milionu hektolitrů piva, vlastní v Česku pivovar Starobrno a Královský pivovar Krušovice, který od začátku roku změnil obchodní název na Heineken Česká republika. Předloni se Heineken navíc dohodl na koupi ústecké společnosti Drinks Union, která sdružuje pivovary Krásné a Velké Březno. Patřily do ní i pivovary Louny a Kutná Hora. Tamní pivovar a pivovar ve Znojmě ovšem koncern Heineken uzavřel v loňském roce.

***

Pivní trh Heineken ruší pivovar v Lounech

Heineken Pivovar založil v roce 1864 zakladatel rodu Gerard Adriaan Heineken. Firma sídlí v Amsterodamu, hlavní pivovary se ale nacházejí ve městech Zoeterwoude a Den Bosch. V roce 2008 společnost zvýšila provozní zisk o 11 procent na 1,93 miliardy eur (56,3 miliardy Kč). Tržby stouply o 27 procent na 14,32 miliardy eur. Výstav činil v roce 2008 161,5 milionu hektolitrů piva.

Klíčovými značkami pivovaru jsou Heineken a Amstel. Vyrábí také například piva Foster’s, Murphy’s, Zywiec nebo Tiger. Heineken v ČR vlastní pivovar Starobrno a Královský pivovar Krušovice, který od Nového roku změnil obchodní název firmy na Heineken Česká republika. Předloni se Heineken navíc dohodl na koupi ústecké společnosti Drinks Union, která sdružuje pivovary Krásné a Velké Březno, Louny a Kutná Hora. Loni Heineken uzavřel pivovary Znojmo a Kutná Hora.

Pivovar Louny Lounský pivovar byl založen v roce 1893. Od roku 1992 je akciovou společností a v roce 2006 se stal součástí nápojářské skupiny Drinks Union. Druhy vyráběných piv: Louny světlé výčepní, Louny světlý ležák, Louny tmavé výčepní, Louny tmavý ležák, Louny Klasik, Louny Diamant. V roce 2006 společnost Pivovar Louny loni vykázala tržby 10,5 milionu korun a zisk 655 000 korun.

Autor: