Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Raninec vystoupil z klubu ODS

Česko

PRAHA Případ exposlance Jana Moravy má pokračování: včera z klubu Občanské demokratické strany vystoupil poslanec Juraj Raninec. Rezignační dopis zaslal šéfovi poslaneckého klubu Petru Tluchořovi.

„Klíčové pro mne bylo poslední jednání klubu, kde bylo jednoznačně vidět, že nikdo nemá zájem vyrovnat se s vyděračskou kauzou kolegy Jana Moravy,“ vysvětlil důvody rezignace Raninec. Ve sněmovně přesto zůstane a bude podle svých slov podporovat zájmy ODS.

„Je to jeho osobní rozhodnutí,“ komentoval Ranincův krok Jan Schwippel, který v ODS patří rovněž ke křídlu exministra financí Vlastimila Tlustého. Schwippel své setrvání v klubu ODS stále zvažuje.

Pokračování na straně 2

Juraj Raninec opustil poslanecký klub ODS

Dokončení ze strany 1

Schwippel včera pouze odkázal na své prohlášení z minulého týdne, že své další kroky oznámí do čtrnácti dnů - do 23. září.

Koalice měla dosud ve sněmovně rovných sto hlasů, tedy polovinu. Po včerejšku má pod „palcem“ 99 poslanců, ale další ztráty mohou přijít. Odchodem ze stranických frakcí totiž kromě Schwippela hrozí i poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková.

Frakce opoziční ČSSD už naopak přišla o čtyři členy. Z klubu strany nejprve vystoupili Michal Pohanka a Miloš Melčák, a umožnili tak vznik koaliční vlády. Poslanec Evžen Snítilý byl z ČSSD vyloučen poté, co se rozhodl hlasovat v prezidentské volbě pro kandidáta ODS Václava Klause. Naposledy opustil sociálnědemokratický klub a následně i stranu Petr Wolf.

I přes velké napětí ve vládní koalici, které vyvolala kauza Morava, má kabinet premiéra Mirka Topolánka poměrně velkou šanci, že případné hlasování o nedůvěře opět přežije. Všichni rebelové, až na nerozhodného Vlastimila Tlustého, jsou totiž připraveni nynější vládu podpořit. „Nemám zájem na tom, abych pomáhal nástupu levice k moci,“ prohlásil například odstoupivší Raninec.

Podobný názor má i Schwippel. „Nespojuji otázku důvěry vládě s otázkou důvěry vedení poslaneckého klubu.“ Také Zubová prohlásila, že si pád současné vlády nepřeje. Její kolegyně před nedávnem uvedla, že Topolánkovu vládu podpoří. „Nemám důvod podporovat opozici a ničit křehkou koaliční převahu ve sněmovně,“ řekla Jakubková.

K vyslovení nedůvěry vládě je potřeba ve dvousetčlenné sněmovně alespoň 101 hlasů. ČSSD a KSČM jich mají 96. Důležité proto bude, jak se zachovají „přeběhlíci“ z řad ČSSD, nyní nezařazení poslanci. Melčák s Pohankou zatím vždy Topolánkův kabinet v nejhorších chvílích „podrželi“. Jak se zachová Wolf, není jasné. Naopak s hlasem „odpadlíka“ Snítilého může opozice počítat. Při posledním hlasování o nedůvěře hlasoval proti vládě.

Autor: