Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath: Když nevyhrajeme, proplácení poplatků končí

Česko

PRAHA Středočeský hejtman a poslanec ČSSD včera dal voličům jasný vzkaz: pokud jeho strana neuspěje ve volbách do sněmovny a nepodaří se jí prosadit plošné zrušení regulačních poplatků, přestane Středočeský kraj zřejmě od příštího roku tyto poplatky hradit za pacienty krajských nemocnic.

Středočeský kraj dotuje poplatky za pacienty nemocnic od letošního ledna.

Rath počítá s tím, že když ČSSD vyhraje sněmovní volby, poplatky sociální demokracie zruší. Kdyby ale vyhrála ODS, poplatky by zůstaly zachovány a kraj by je musel dotovat další čtyři roky, což by ale podle Ratha bylo příliš těžké břemeno. „Pokud bychom prohráli parlamentní volby, tak skutečně proti vládě ODS a proti pojišťovnám, které nás neustále pokutují a jsou vlastně řízené vládou, respektive ministerstvem zdravotnictví, a proti soudům nelze vzdorovat do nekonečna,“ uvedl Rath. „Já si myslím, že pokud by po volbách ta nová vláda nezaručila, tak se obávám - a teď říkám čistě svůj názor - že bychom museli od 1. ledna kapitulovat,“ konstatoval hejtman. ČSSD by tak podle něj musela „čestně přiznat, že voliči rozhodli jinak“. Šéf středočeské ODS a Rathův předchůdce ve funkci Petr Bendl v reakci na hejtmanova slova prohlásil, že Rath neměl systém hrazení poplatků promyšlený a chtěl si před volbami jen laciným způsobem zajistit hlasy voličů.

Hejtmanství na úhradu poplatků v letošním roce vyčlenilo 80 milionů korun. Krajské nemocnice už navíc od některých pojišťoven dostaly za nevybírání těchto plateb pokuty. Rath také upozornil, že kraj zatím nedostal žádné peníze od pojišťoven na plánované navýšení platů zdravotníků, které mu údajně přislíbilo ministerstvo zdravotnictví.

„Obrátil jsem se dopisem na ředitele VZP, v němž jsem ho požádal, ať nám sdělí, kolik nám dá zdravotní pojišťovna navíc finančních prostředků na pokrytí nárůstu platů zdravotních sester. Pan ředitel mi doposud neodpověděl,“ uvedl hejtman.

Kraj chce podle něj zdravotníkům přesto přidat, a tak aspoň nemocnice, které dobře hospodaří, budou v létě vyplácet mimořádné odměny. Pokud další jednání s pojišťovnami zkrachuje, bude muset hejtmanství navýšení platů uhradit ze svého nebo od něj upustit.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!