Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rath? Na jméno nic neřeknu

Česko

PRAHA V řadě míst ve Středočeském kraji vládne atmosféra obav z hejtmana Davida Ratha (ČSSD). Dokládají to mnohé telefonáty zejména se starosty obcí či představiteli kraji podřízených institucí, při nichž se mají dotyční k svému hejtmanovi vyjádřit.

Téměř všichni jakékoliv hodnocení odmítají a ti, kteří na to přistoupí, posléze vyžadují anonymitu. Důvod? Obávají se, že by po kritice nedostali od kraje životně důležité dotace. Nebo dokonce přišli o místo.

„Je naprostá pravda, že se devadesát procent lidí ve Středočeském kraji bojí mluvit. Každá ta obec nebo složka potřebuje z kraje nějaké peníze, vyjádření či cokoli jiného. A každý se bojí toho, že by někde mohlo být zmíněné jeho jméno a on následně u Ratha skončí,“ popisuje situaci ve středních Čechách starosta obce Všeradice Bohumil Stibal (NK).

Sám je jeden z mála, který je nyní ochotný veřejně proti Rathovi vystoupit. Stibal jednak tvrdí, že se hejtmanovy msty nebojí a dodává, že žádné peníze od kraje ani neočekává. Mluví ze zkušenosti. Při minulém dotačním řízení totiž jeho obec nedostala potřebné peníze na opravu školky.

„Dnes máme na kraji vládu jednoho muže. Když je jednání zastupitelstva, tak tam proti rozhodnutí pana hejtmana nevystoupí ani členové rady. Mně se to vůbec nelíbí. Když mám svůj názor, tak ho prostě řeknu,“ říká Stibal.

Podobně mluví bývalá starostka Hostivic Iva Koptová (ODS), která je nyní společně s Rathem v hostivickém zastupitelstvu. „Mám pocit, že se ho bojí i vlastní lidé. On neumí zvládnout kritiku. Krajské zastupitelstvo není o demokracii. Všichni zvedají ruku pro Ratha,“ sděluje své zkušenosti s hejtmanem Koptová.

Ta se také odkazuje na to, jak se současní hostivičtí radní dostali do vedení města. Když se stal Rath hejtmanem, odvolali zastupitelé dosavadní pravicové vedení, Rath totiž pohrozil, že by do městské kasy od kraje nepřitekly už žádné dotace. „Současné vedení města nyní dělá všechno proto, aby se hejtmanovi zavděčili. Jsou mu totiž zavázáni, že jsou ve svých křeslech, ačkoli ve volbách neuspěli,“ dodala Koptová.

Ne všichni ve středních Čechách jsou ale k hejtmanovi kritičtí. S vedením kraje nemají potíž, pokud jsou loajální, levicové radnice. Příkladem je obec Jince na Příbramsku. Zdejší starosta Josef Hála (KSČM) si na nic nestěžuje. „My jsme s panem Rathem zatím nepřišli do kontaktu. Komunikovali jsme jenom s jeho náměstkem pro dopravu a s ním problém nebyl. Nemám pocit, že by se ho starostové báli. Je možné, že starostové, kteří byli za ODS, teď budou mít nějaké potíže. My je s ním nemáme,“ říká Hála.

Obavy nejsou novinkou Starostové nejsou jediní, kdo může mít s Rathem negativní zkušenosti. O tom, že není radno si s hejtmanem zahrávat, ví své ředitelé šedesátky středních škol. Těm totiž tehdy novopečený hejtman hrozil peněžitým trestem, protože neodpověděli na žádost, zda ve své škole uspořádali anketu o názvu středočeské univerzity.

Ukázalo se, že dobré reference a profesní úspěchy nemusí být pro Davida Ratha hlavním měřítkem. V posledních měsících se pustil do vedení středočeských ústavů sociální péče. Odvolal pět ředitelů, kteří patřili mezi nejuznávanější pro svůj progresivní přístup v péči o klienty. Sám má totiž o sociální péči jiné představy než oni.

David Rath se svými podřízenými nijak „nepáral“ ani v dobách, kdy byl ministrem zdravotnictví. Tvrdě kritizoval například tehdejšího šéfa Fakultní nemocnice Brno Jana Buriana za to, že nedokázal jednomu svému primářovi zabránit v kritice ministerstva. Hrozil mu odvoláním, nakonec mu dal „jen“ pokutu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...