Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
7. srpna 2013 7:24, aktualizováno  14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath počítá chyby policie: Vážně jsem nevěděl, že jsou v krabici miliony

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Krajský soud v Praze začíná rozplétat obří korupční kauzu kolem poslance a exhejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Spolu s ním viní státní zástupce dalších deset lidí. Vypovídají obžalovaní. Pancová a Kott se vyjádřili pouze krátce, jsou přesvědčení o své nevině. Rath přirovnal proces ke středověkému pálení čarodějnic.

Exposlanec Petr Kott a bývalá ředitelka Kladenské nemocnice Kateřina Pancová při výpovědi řekli, že se cítí nevinní. Podle nich jsou skutky, které jim žalobce klade za vinu, nereálné. Oba odmítli odpovídat na dodatečné otázky soudu.

David Rath naopak začal dlouhý projev. Celý případ rekapituloval. "Naštvání lidí na poměry přerostlo ve frustraci. Pak se začal hledat někdo, kdo za to může," pronesl Rath, který se považuje za oběť. Exhejtman také vyjádřil pochybnosti nad vyšetřováním: "Odposlechy byly povoleny soudci, kteří to podle rozpisu neměli dělat. Policisté celou dobu zatajovali, že jde o mě jako o člena parlamentu," prohlásil. V projevu několikrát napadl tehdejší ústeckou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou.

Státní zástupce Petr Jirát dopoledne přečetl obžalobu, kde uvedl, jakých skutků se měli jednotliví obžalovaní dopustit. Pancová a Kott podle obžaloby využili své známosti s tehdejším hejtmanem Rathem a ovlivňovali veřejné zakázky. Rath údajně o všem věděl a nechal si jako úplatek slíbit přes 22 milionů, z čehož převzal 16 milionů korun.

Obžaloba padla v dubnu

U hlavního vchodu do soudní budovy na náměstí Kinských i u zadního vchodu do Zborovské ulice čekaly od brzkého rána desítky novinářů. Soudce Robert Pacovský se na proces důkladně připravil - VÍCE ČTĚTE ZDE:

Ratha, Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, kteří jsou stíháni vazebně, přivedla do jednací síně eskorta postranním vchodem, aby se vyhnuli davu novinářů čekajících na chodbě. Rath i Kott dorazili v tmavých oblecích, Pancová v elegantním černém kostýmu.

Soudce Robert Pacovský povolil před zahájením hlavního líčení krátký vstup kameramanům a fotografům, kteří trojici obžalovaných doslova obsypali. Po několika minutách museli síň opustit a v sále zůstali jen píšící novináři.

Následovala zhruba pětiminutová porada advokátů s obžalovanými. Rath hovořil se svými dvěma právníky, na rozdíl od ostatních, vestoje, vypadal klidně a několikrát se také usmál.

Státní zastupitelství podalo obžalobu letos počátkem dubna, přičemž skupinu lidí viní z různých druhů korupce. Kriminalisté zadrželi Ratha loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun.

Obžaloba Davida Ratha - grafika.

Obžaloba Davida Ratha - grafika.

V údajné korupční kauze, která se týká výběrových řízení ve Středočeském kraji, čelí obvinění celkem 11 lidí. Vedle Ratha, exposlance Kotta a bývalé ředitelky kladenské nemocnice Pancové je to slovenská podnikatelka Lucia Novanská, která údajně Kottovi a Pancové pomáhala manipulovat zakázky, a podnikatelka Ivana Salačová, jež má status spolupracující obviněné. Vedle Salačové údajně Kotta, Pancovou a Ratha podpláceli podnikatelé Pavel Drážďanský, Václav Kovanda, Martin Jireš, Jindřich Řehák a Jan Hájek. Zbývajícím obviněným je Tomáš Mladý, který figuruje v buštěhradské části kauzy.

Bývalému středočeskému hejtmanovi Rathovi hrozí ze všech 11 obviněných nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. Řekl si prý o dalších šest milionů, ty ale nestihl převzít, protože ho zadržela policie.

Spis je rozdělený do více než 100 svazků, přičemž obžaloba čítá 88 stran. Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.

rakRadek Kedroň, ogoOndřej Golis, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...