Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Rath opustil brněnskou věznici, odpykával si trest za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. Sdělil to advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest.
  9:56aktualizováno  11:45

„Ve čtvrtek minulý týden Městský soud Brno rozhodl o jeho (Rathově) propuštění. Státní zástupce si ponechal lhůtu ke stížnosti, která uplynula v pondělí,“ uvedl Jelínek. Bývalý hejtman byl proto následující den propuštěn.

Rath v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice, kde ale dnes dopoledne nebyl a zařizuje jiné pracovní záležitosti, řekla pracovnice polikliniky.

Rathovo propuštění následně potvrdil také mluvčí brněnské věznice Tomáš Bábor. „Mohu potvrdit podmíněné propuštění MUDr. Ratha na základě rozhodnutí soudu,“ uvedl Bábor pro iDNES. Vězeňská služba také podle své mluvčí Markéty Prunerové s Rathem jedná o tom, že by na částečný úvazek léčil v pražských věznicích.

Rath si nejprve odpykal 3,5 roku z prvního trestu, který dostal v první větvi své korupční kauzy. Soud ho podmíněně propustil v lednu 2021. Po roce se však někdejší politik musel kvůli prodloužení trestu do věznice vrátit.

Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle soudu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužily soudy tresty na osm let vězení. Trojice dostala rovněž vysoké peněžité tresty.

Obžalobě v druhé části případu čelila i největší česká stavební společnost Metrostav, které soud spolu s její dceřinou firmou Metrostav Infrastructure uložil zákaz plnění veřejných zakázek na tři roky. Rath, Kottovi i stavební společnost se proti verdiktu dovolali. Rozhodnutí tak bude ještě přezkoumávat Nejvyšší soud.

Obžalobě čelilo v Rathově kauze kromě ústřední trojice dalších šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti. Do vězení soud poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal soud podmínkami.

Den po Rathově nynějším propuštění informoval spolek Svaz pacientů ČR o tom, že do konce května ho jmenuje „pacientským ombudsmanem“ pro celou ČR. Rath se jím už stal v lednu 2022, krátce po svém podmínečném propuštění, které žádal právě Svaz pacientů, ombudsmanem tohoto spolku je prozatím pro Prahu a Středočeský kraj. Svaz pacientů sám sebe na webu definuje jako „občanský humanitární spolek pacientů“, který provozuje poradnu.

Sám Rath měl za sebou před loňským rozsudkem 3,5 roku vězení, na svobodu se podmíněně dostal v lednu 2022. Za mříže se vrátil znovu 9. ledna. Propuštěn byl po čtyřech měsících a týdnu, celkem tedy bývalý politik ve vězení strávil téměř čtyři roky. Už v lednu 2022, kdy byl podmíněně propuštěn po odpykání části trestu za první kauzu připustil, že udělal mnoho chyb, a do politiky se vrátit nechce. Rathovi také před rokem a půl zbývalo doplatit pět milionů korun z desetimilionového peněžitého trestu.

Internista Rath se začal veřejně angažovat v roce 1995, kdy založil Lékařský odborový klub, v jehož čele se prezentoval jako ostrý kritik situace ve zdravotnictví a organizoval několik lékařských stávek. O tři roky později se stal prezidentem České lékařské komory, kterým zůstal až do svého jmenování ministrem zdravotnictví v listopadu 2005. Na ministerstvo Rath nastoupil v říjnu 2005, kdy se stal prvním náměstkem s pověřením řídit tento úřad.V čele resortu stál do září 2006.

Ve vysoké politice se Rath pohyboval až do května 2012, kdy jej policie zadržela s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle vyšetřovatelů to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku.

21. června 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!