Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Rathmistr: oranžový a trpký. Soupeři útočí na exhejtmanovy příznivce

Česko

  7:00
V krajských volbách kandiduje kromě zavedených stran tradičně množství různých hnutí. Ve Středočeském kraji jsou to například Středočeši2012. Za ně se do vedení kraje snaží dostat i "pohrobci" Davida Ratha: jeho bývala mluvčí Berill Mascheková nebo jeho manželka Eva Rathová.

Rathmistr foto: UNP - Středočeši 2012

Právě na stranu, za níž stojí Rathovi nejbližší, zacílilo v antikampani hnutí s takřka stejným názvem UNP - Středočeši 2012. Na webové stránce se jménem Středočeši2012 se nyní objevila fotografie s červeným vínem značky Rathmistr a nápisem "Toto je krabice s vínem, Dave".

Lahev v krabici nese název Rathmistr: Oranžové, trpké, ročník 2012. Naráží tak na spojení nově vzniklého hnutí Středočeši2012 s Rathem a jeho sociální demokracií. "Ano zaregistrovali jsme si tuto doménu, nechápu proč to neudělali sami Středočeši2012," řekl serveru Lidovky.cz lídr UNP 2012 Aleš Temr.

Záložník Liverpoolu, Argentinec Javier Mascherano (vlevo) v akci.

Berill Mascheková a Jaroslav Kratochvíl na tiskové konferenci hnutí Středočeši 2012.

Bývalá mluvčí hejtmana Ratha Berill Mascheková odpovídá novinářům.

Zkratka UNP podle něj znamená Uzdravme naši politiku. "V našem hnutí nekandidují žádní bývalí politici," dodává Temr. Další podrobnosti chce na webu, který připomíná přebrání úplatku Davidem Rathem v krabici od vína, zveřejnit už v sobotu. "Chceme upozornit na to, že by lidé měli v krajských volbách dát přednost malým stranám, protože ty velké nesou konkrétně tady ve Středočeském kraji odpovědnost za nynější stav," dodává lídr hnutí.

Experti dávají menším sdružením ve volbách šanci. Spojení Středočechů2012 s Rathem je podle nich ale problematické. "Obecně platí, že různá krajská sdružení mají v těchto volbách značnou šanci, zejména pokud jsou málo spojena s centrální politikou a etablovanými politickými stranami. Ale jestli se to vztahuje i na sdružení, které je úzce spojeno s Davidem Rathem, jehož mediální obraz teď opravdu není nejlepší, o tom trochu pochybuji," řekl serveru Lidovky.cz ředitel sociologické agentury Factum Invenio Jan Herzmann.