Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peníze v přepravce na maso. Chorvati mají obdobu Ratha

Svět

  20:00
ZÁHŘEB - Už pátému obvinění z korupce čelí od víkendu bývalý chorvatský ministerský předseda Ivo Sanader. Vypovídal proti němu poslanec, který mu měl v přepravce na maso předat milionový výnos z podvodného obchodu. Za vládu měl Sanader souhlasit s koupí předražené budovy, napsal chorvatský Večernji list.

Ivo Sanader foto: Reuters

Spolu s premiérem jsou obviněni i bývalý ministr regionálního rozvoje Petar Čobanković, řezník a poslanec parlamentu v jedné osobě Stjepan Fiolić a také další fyzické a právnické osoby.

Obžaloba tvrdí, že vláda premiéra Sanadera zaplatila za dům v Záhřebu cenu několikanásobně vyšší než odhad. Nadsazení odhadu provedla jedna z obžalovaných firem, ministerstvo zaplatilo za dům firmě poslance a řezníka Fioliče.

S logem řeznictví...
Bývalý premiér Sanader byl obviněn na základě výpovědí ostatních aktérů, které policie vyslýchala v uplynulých měsících. Fiolić uvedl, že Sanaderovi podíl z transakce 17 milionů kun (asi 56 milionů korun) přinesl domů v kartonové přepravce na maso s logem vlastního řeznictví. Sanader se prý zlobil, že obnos nedonesl v eurech.

Sanader ze strany Chorvatské demokratické společenství byl premiérem v letech 2003 až 2009, poté odstoupil a ze strany byl posléze vyloučen. V roce 2010, kdy již byl vyšetřován z korupce, ze země odjel. Chorvatsko na něj vydalo mezinárodní zatykač, na základě kterého byl dopaden rakouskou policií a nakonec loni vydán do vlasti. Koncem loňského roku byl propuštěn po zaplacení kauce v přepočtu asi 46 milionů korun kauce.

Expremiér v minulosti opakovaně jakoukoli vinu odmítl, stejně tak i v případě posledního obvinění. Sanader je nejvyšším chorvatským politikem, který se od získání nezávislosti na Jugoslávii v roce 1991 musí před soudy zodpovídat z údajné korupce a zneužití pravomocí.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...