Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Rathova metoda“ v akci: starosta zveřejnil telefony

Česko

PRAHA Způsoby Davida Ratha, jak se vypořádat s „nepohodlnými“ lidmi, začínají inspirovat další regionální politiky. Pokud nesouhlasí s rozhodnutím úředníka, zveřejní jeho telefonní číslo: Rath se totiž takto „pomstil“ soudkyni Monice Vackové, která před dvěma měsíci rozhodla, že Středočeský kraj nesmí vracet poplatky v mladoboleslavské nemocnici.

Prvním Rathovým následovníkem je starosta obce Proseč na Chrudimsku Martin Novák. Tomu se nelíbí, že Česká inspekce životního prostředí zakázala v Proseči pokácet staleté lípy. Podle Nováka jsou stromy na tamním hřbitově v havarijním stavu, a je tedy nutné je porazit. A proti rozhodnutí inspekce protestuje „rathovským“ způsobem: zveřejnil telefonní číslo úředníka inspekce Pavla Skřivana. „Chci respektovat zákon. Zveřejnění čísla je v zájmu občanů, všichni nemají přístup k internetu. Nechci poškodit jméno inspekce nebo pana Skřivana,“ řekl LN Novák.

Inspekci životního prostředí se takové chování sice nezamlouvá, ale nepovažuje ho za závadné. „Starosta si mohl ušetřit práci, protože kontakty na zaměstnance inspekce jsou normálně přístupné na internetu,“ řekl mluvčí České inspekce životního prostředí Oldřich Janeba.

Politolog Jan Kubáček ale podobný postup kritizuje. „Nemám problém se zveřejněním jména úředníka, který nese za rozhodnutí odpovědnost. Co mně ale vadí, je zveřejnění telefonního čísla,“ říká.

Pokračování na straně 5

„Rathova metoda“ v akci: starosta...

Dokončení ze strany 1

Podle politologa Jana Kubáčka je mezi chováním starosty Proseče a hejtmana Davida Ratha jasná paralela. „Místo toho, že úředník ponese adresnou odpovědnost za svá rozhodnutí, se bohužel zase volí nátlak. Ten povede jen k manipulaci a zhození tématu. Ve výsledku bude ta obec jen rozhádaná,“ soudí Kubáček.

Starosta Novák navíc – kromě telefonního čísla na pracovníka inspekce Skřivana – zveřejnil i jména dvou obyvatelek Proseče, Terezy Čermákové a Magdalény Sodomkové. Ty si totiž na starostu města kvůli kácení lip u inspekce životního prostředí stěžovaly. Jména dvou „informátorek“ a úředníka Skřivana starosta napsal na ceduli se zákazem vstupu na tamní hřbitov.

To se nelíbí inspekci životního prostředí. „Na ceduli se zákazem vstupu na hřbitov připsal jméno pana Skřivana, aby lidé věděli, komu spílat. Zveřejnění jmen dvou obyvatelek Proseče, které na nezákonné nakládání se stromy upozornily, je ale problematické,“ řekl mluvčí České inspekce životního prostředí (ČŽIP) Oldřich Janeba. „Jak se dověděl jména těch žen, nevíme. Nicméně obyvatelky obce udělaly velmi záslužnou činnost, že na toto nezákonné jednání upozornily. Nepochybuji, že si jejich ostrakizací vystavil pan starosta účet pro příští komunální volby,“ dodal Janeba. Za zveřejnění jmen dvou občanek města ale Novákovi žádný postih nehrozí.

Vysocí politici nesou podle Kubáčka za své chování velikou vinnu. „Je to velký problém. Oni si musí uvědomit, že zvláště v momentě, kdy je otřesena pověst politiky, tak mají o to větší odpovědnost. Jsou velikou inspirací pro veřejnost. Oni by měli vystupovat exemplárně a měli by být správnou inspirací pro úředníky, pro samosprávu i pro veřejnost,“ míní Kubáček. „Pokud jsou vrcholní politici nevychovaní, útoční a pomlouvají se, tak je to problém. Stejné móresy jsou pak zasévány do české společnosti s jednoduchým odůvodněním. Když to dělají vysoce postavení, mohou to dělat i běžní,“ dodal.

Inspekce životního prostředí nakonec na starostu Nováka podala trestní oznámení, kvůli poškození jejího dobrého jména. Podle inspekce totiž starosta vyvěšením cedule se zákazem vstupu na hřbitov zbytečně vylekal obyvatele.

„Uvedl veřejnost v omyl ve smyslu, že lípy na hřbitově jsou v havarijním stavu a inspekce přesto jejich kácení zakázala. Tím mohl být spáchán trestný čin,“ potvrdila ředitelka právního odboru ČIŽP Jitka Jelínková.

***

„Zveřejnění čísla je v zájmu občanů, všichni nemají přístup k internetu.“

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!