Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rath vytáhl stejné karty: Kubice, manipulace a 50. léta

Česko

  9:52aktualizováno  11:46
PRAHA - Při svém pátečním vystoupení ve sněmovně použil David Rath stejnou slovní pyrotechniku jako posledně - za strůjce celé kauzy označil ministra vnitra Jana Kubiceho. A nynější vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová podle něj případ dostala kvůli kariérnímu vzestupu. A oprava zámku Buštěhrad? Nikdy žádná škoda nevznikla, argumentoval znova. Sněmovna Ratha nakonec vydala, poslanec ji o to sám požádal.

Rath v projevu mnohokrát zmiňoval ministra Kubiceho. foto: ČTK

Pro vydání bylo 174 poslanců, proti 4 poslanci - Tomáš Úlehla (ODS), Miroslav Svoboda (ČSSD), Jiří Krátký (ČSSD) a Jiří Koskuba (ČSSD). Dalších sedm poslanců, včetně Jiřího Paroubka, Jiřího Šlégra (oba LEV 21) nebo stíhaného Jaroslava Škárky, se zdrželo.

PŘEPIS

Rath citoval z posudku, který si nechal vypracovat Středočeský kraj. Prý plány na opravu bývalého šlechtického sídla předražené nebyly. "Podle posudku nemohla vzniknout škoda," uvedl Rath. To, že jej policie přistihla, když si odnášel krabici se sedmi miliony korun, opomněl.

Rath poukázal na to, že oznamovatel jeho případu, soukromý detektiv Libor Gregor, dosud nebyl vyslechnut policií. "Jsem přesvědčen, že jde o policejního nastrčence," uvedl Rath. Policie podle něj má informace ke korupci u nemocnic už od února, o vydání žádá až nyní. "Toto je jasná manipulace. Proč? Proč sněmovnu vodí za nos?" ptá se Rath. "Je to standardní postup plukovníka Kubiceho, použije se něco, co je X let staré a vytáhne se to před volbami," naráží Rath na Kubiceho zprávu.

"Moje otisky na penězích nejsou"

Rath ke své obhajobě použil také aktuální výsledky z daktyloskopie, o kterých už server Lidovky.cz informoval. "Mé otisky prstů nejsou ani na penězích v krabici, ani na krabici, ani nikde jinde," řekl Rath poslancům. Podle něj navíc expertiza nenašla ani otisky ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, která se měla na manipulaci středočeských zakázek podílet. "Všichni jste věděli a slyšeli a četli z těch odposlechů, jak tam ty peníze přepočítáváme... a tady není jeden jediný otisk prstů. Tak jak jsem ty peníze přebíral? Jak jsem je přepočítával?" ptal se řečnicky Rath.

Klasnová: Rath mě děsil

Reakce na projev Davida Ratha ve sněmovně

Karel Schwarzenberg (TOP 09)
Bylo mi ho chvílemi až líto. Rath popíral věci, které jsou jasné, tím pádem je zřejmé, že žije ve vlastním světě a tudíž je asi nemocný.

Kateřina Klasnová (Věci veřejné)
Rath působil sebevědoměji než při svém prvním projevu. Trošku mě to děsí. Aby to nebyl signál, že dostane podmínečný trest a celá kauza se zamete pod koberec.

Nedodal už, že expertiza objevila otisky prstů dalšího z obviněných Petra Kotta. Podle Rathova advokáta Adama Černého je policie našla na jedné prázdné obálce. Zda se jednalo skutečně o jediný otisk, se zatím nepodařilo ověřit.

ČTĚTE VÍCE:

Rath také poukázal, že se nemýlil, když při svém minulém projevu tvrdil, že bývalá ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová dostala jeho případ na stůl jen kvůli tomu, aby povýšila. "Ratha zničili a odměna byla vylacena. Takže všichni můžou být spokojeni," odkázal Rath na skutečnost, že Bradáčovou před pár týdny jmenoval ministr spravedlnosti vrchní státní zástupkyní v Praze, přesně jak předpovídal.

Svůj projev Rath zahájil úsudkem, že po téměř čtyřech měsících za mřížemi už není považován za tak exkluzivního kriminálníka jako na začátku. "Už nejsem doprovázen a vozen Kubice-Panzer Division Mitte, ale pouze normální skupinou, kterou už tedy nevozí nebezpečné teroristy a masové vrahy, ale pouze obyčejné vrahy," prohlásil stíhaný poslanec.

Ministra Kubiceho označil jako hlavního strůjce celé kauzy, v níž je stíhán. Policejní postupy přirovnal k "měkčím" 50. létům. Zákony podle něj neumožňují policii konat, ale přímo dělat cokoliv. "Ubližuje to lidem, kteří se vyskytli kolem vás," stěžoval si Rath.

Jako Pussy Riot

Svůj případ opětovně přirovnal ke kauze bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové a nově též k vězněným disidentům v Číně nebo k odsouzeným ženám z punkové skupiny Pussy Riot. Podle Ratha se jich česká vláda zastává, ale přitom se vůči němu chová úplně stejně. "Prostě faleš a pokrytectví," zhodnotil Rath.

Rath nicméně poslance požádal o vydání k trestnímu stíhání pro údajné úplatkářství, které se nyní týká pořizování vybavení do některých středočeských nemocnic.

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...