Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rathův kraj čeká krizi, chce od vlády peníze

Česko

  16:44
PRAHA - Středočeský kraj očekává v druhé polovině roku kvůli hospodářské krizi až desetiprocentní propad příjmů, řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Kraj se podle něj kvůli tomu obrátí s žádostí o pomoc na vládu.

Středočeský kraj pod vedením Davida Ratha (ČSSD) počítá, že kvůli krizi přijde až o 10 procent příjmů. S žádostí o pomoc se tak zřejmě obrátí na vládu. foto: Viktor ChladLidové noviny

Hejtmanství bude podle Ratha chybět v druhém pololetí v pokladně asi tři čtvrtě miliardy korun. "S nějakou částí jsme schopni si poradit, ale jistě ne s výpadkem deseti procent," uvedl hejtman s tím, že velkou část výpadku by podle něj měl pokrýt stát.

Na dotaz, zda kraj bude muset kvůli nedostatku peněz omezit některé investice nebo upustit od plnění předvolebních slibů ČSSD, Rath řekl, že se nyní zpracovává krizový plán a bylo by předčasné z něj cokoliv zveřejňovat.

Zatím se podle něj počítá například s tím, že jako podmínka pro získání veřejných zakázek by se stanovila delší doba splatnosti.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) řekl, že s výpadky v rozpočtech je během krize třeba počítat a kraje i města se s nimi budou muset vyrovnat stejně jako stát.

"Vzhledem ke krizi dojde k výpadkům předpokládaných příjmů ve státním rozpočtu a centrálních fondech, v krajských rozpočtech i v obecních rozpočtech. Stát, kraje i města se s tím budou muset na svých úrovních vyrovnat. Těžko si lze představit, že některá z těchto úrovní by měla příjmy jako v období vysokých růstů na úkor ostatních rozpočtů," uvedl ministr financí.

Rath se chce zbavit Bendla

Středočeští zastupitelé budou v pátek hlasovat o tom, zda mají jejich řady opustit ministr dopravy Petr Bendl a Vilém Žák (oba ODS). Hejtman David Rath dnes řekl, že podle zákona jsou ve střetu zájmů - kvůli funkcím ve státní správě by zároveň neměli být krajskými zastupiteli. Ministerstvo vnitra prý ale kraji sdělilo, že o dalším působení Bendla a Žáka musejí rozhodnout sami zastupitelé. Oba politici hovoří o hrubé dezinterpretaci zákona a snaze středočeského hejtmana zbavit se politických oponentů.

Rath na tiskové konferenci citoval část zákona, podle níž je funkce člena zastupitelstva kraje neslučitelná s funkcí vykonávanou na ministerstvu, jiném ústředním orgánu státní správy nebo v orgánu státní správy s celostátní působností obsazovanou volbou, jmenováním nebo ustanovením.

Bendl je však ministrem a Žák šéfem poradců ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS), podotkl hejtman.

Rathův předchůdce ve vedení kraje Bendl ČTK řekl, že byl do ministerské funkce sice jmenován prezidentem, nicméně tímto krokem nevznikl žádný pracovněprávní vztah. "Jsem přesvědčen, že to je akt msty a snaha zbavit se oponentů. Mám k tomu právní názor advokátní kanceláře, že nic takového dělat nemusím," poznamenal k výzvě Ratha, aby spolu s Žákem rezignovali na funkce. Rath by podle něj udělal lépe, kdyby odvolal sám sebe.

Opustit zastupitelstvo nehodlá ani Žák, který upozornil, že pracuje pro ministerstvo jako osoba samostatně výdělečně činná. "Dělám klasické poradenství," namítl. Rathovo jednání hodnotí jako účelové. "Pan doktor Rath se prostě snaží všemi možnými i nemožnými prostředky zbavit svých oponentů," řekl ČTK Žák, který byl v bývalém vedení kraje náměstkem pro životní prostředí.

Rath připomněl, že ze stejného důvodu musela rezignovat na funkci krajské radní Lenka Šmídová (ČSSD), neboť byla současně ředitelkou berounského úřadu práce. Protože ODS na její rezignaci tlačila, ČSSD se nyní zachová stejně, prohlásil hejtman.

Středočeští zastupitelé mají jednat tento pátek, Rath by uvítal, kdyby již na tomto zasedání složili slib případní náhradníci. "Vyzvali jsme jak pana Bendla, tak pana Žáka, aby složili mandát, abychom mohli provést doplnění zastupitelů," uvedl hejtman.

Kraj již podle Ratha požádal o právní rozbor ministerstvo vnitra, které to ale podle Ratha "přehrálo" na krajské zastupitelstvo. Pokud prý zastupitelé dospějí k názoru, že jde podle volebního zákona o neslučitelnost funkcí, Bendlův a Žákův mandát tím okamžikem zanikají, tlumočil odpověď ministerstva hejtman.

Autoři: ,