Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Rathův plán neziskových nemocnic je v troskách

Česko

  9:02aktualizováno  10:28
Praha - Pokud by šlo vše podle představ bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha, vzniklo by do úterka v Česku 140 nových neziskových zdravotnických zařízení. Dosud ale nevzniklo ani jedno a s největší pravděpodobností ani žádné další nevznikne.

Rathem a levicí prosazený zákon nařizoval státu, krajům, obcím i soukromým vlastníkům, aby nejpozději do 28. listopadu své nemocnice a další zdravotnická zařízení převedli na nově ustavenou neziskovou právní formu. Jejich zřizovatelé a ředitelé by tím přišli o podstatnou část kompetencí při správě majetku, posílila by naopak role ministerstva a České lékařské komory.

Ústavní soud ale v říjnu kontroverzní pasáž přikazující vyjmenovaným subjektům povinně změnit právní formu zrušil. Možnost stát se neziskovou zdravotnickou organizací podle dál platného zákona ponechal na dobrovolnosti. Podle informací LN se ale této - podle zastánců zákona pro nemocnice velmi výhodné - možnosti nechystá žádný zřizovatel využít.

 „Mohu potvrdit, že o registraci neziskové organizace na ministerstvu zatím nikdo nepožádal. Nemáme ani žádné informace, že by to měl někdo v úmyslu. Zákon o neziskových zdravotnických zařízeních zřejmě čeká osud právní normy, která nebude nikdy v praxi naplněna, protože je prostě špatná,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Proti způsobu, jakým Rath a levice ve světě běžnou myšlenku neziskových organizací ve zdravotnictví chtěli realizovat, protestovali nejen politici z ostatních stran, ale i většina odborníků a současných zřizovatelů. Neozvali se jen ředitelé tehdy Rathem řízených fakultních nemocnic. Předsedkyně jejich asociace Jaroslava Kunová dokonce jako jedna z mála nový zákon opatrně podpořila. Po Rathově odchodu ale ani tato zařízení nemají o novinku zájem.

 „Pokud bych já zůstal ministrem, přešly by pod nový zákon všechny státní nemocnice,“ zareagoval Rath. Že se dobrovolně pod nový zákon nehrnou, není podle Ratha tím, že by byl špatný, ale že je přísný. „Nemocnice by musely zveřejňovat všechny smlouvy, na vše dělat výběrová řízení. Každý by jim viděl do karet, za kolik co kdo nakupuje, a to si samozřejmě žádný ředitel nepřeje. Dnes si každý může prakticky dělat, co chce. Například stravování a další služby jsou předražené, je to doslova džungle,“ usoudil.

 Odpůrci zákona poukazují na neproveditelnost klíčových paragrafů, na jeho hrubé chyby. „Existuje třicetibodový rozklad vypracovaný ekonomy a právníky nemocnic, poukazující na ustanovení zákona, která by byla obtížně řešitelná. To je ten hlavní důvod odporu,“ řekl ředitel FN Hradec Králové Leoš Heger. Na Rathově tvrzení ale prý také „něco je“. „Jako příspěvkové organizace jsme reliktem s unitárním vedením. Ředitel a statutární náměstek jsou v podstatě absolutními vládci. To není normální. Všechny ostatní typy organizací mají vedení kolektivní,“ připustil Heger.

Autoři:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...