Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rathův spolupracovník je za mřížemi

Česko

Protikorupční policie provedla rozsáhlý zátah kvůli daňovým únikům. V její síti údajně zůstal i spolupracovník hejtmana Davida Ratha. Rath policejní akci přirovnává ke kauze Kubiceho zprávy.

PRAHA Protikorupční policie rozjela v úterý masivní zátah kvůli případu daňových úniků. Upozornil na to deník Právo. Podle jeho informací z městského státního zastupitelství může dosahovat škoda v tomto případu až čtvrt miliardy korun.

Razie vyvolala nebývalý rozruch. V rukou zákona prý totiž kromě jiných skončil také člen sociální demokracie, který působí v rámci Středočeského kraje. Podle internetového deníku Euro.cz byl v úterý vzat do vazby Filip Bušina. To je člověk blízký hejtmanovi Davidu Rathovi (ČSSD), který působí jako investiční náměstek oblastních nemocnic Středočeského kraje.

Pro středočeské nemocnice pracuje Bušina od Rathova nástupu na kraj. Hejtman jméno člověka, který byl v souvislosti s vyšetřováním daňových úniků vzat do vazby, nechtěl přímo potvrdit. O tom, že se jedná o pracovníka z jeho okolí, prý ale ví. Rathova mluvčí Berill Mascheková ovšem odmítá, že by to byl Rathův blízký spolupracovník. „Potkávali se pracovně, ale nepracuje přímo pro krajský úřad,“ uvedla.

Podle Ratha se jedná o politický boj. „Jedním z aktérů má být i člověk z ČSSD, který pracuje pro organizace Středočeského kraje. Vzhledem k tomu, že má jít o kauzu starou několik let, máme vážné obavy, že byla nastartována právě teď, protože je to ideální čas do parlamentních voleb,“ uvedl Rath. Celou věc přirovnává ke Kubiceho zprávě, jejíž část byla zveřejněna před minulými volbami do sněmovny. „Mám velmi závažné indicie, že se některé policejní složky, které nejspíš zůstaly věrné Ivanu Langrovi, pokusí zinscenovat ve Středočeském kraji něco podobného, co jsme zažili před minulými parlamentními volbami,“ tvrdí Rath.

Hejtman zdůrazňuje, že se podvody, pro které „jeho člověka“ posadili za mříže, staly před delší dobou. Dříve než začal pracovat pro krajské nemocnice.

To potvrzuje i mluvčí policejního útvaru pro odhalování finanční kriminality a korupce Roman Skřepek. „Náš útvar se nezabývá žádným případem, který by se týkal oblastních nemocnic ve Středočeském kraji,“ řekl Euru.

Bušinovi zatím zřejmě nehrozí na kraji vyhazov. „Musí být respektována zákonná presumpce neviny,“ uvádí Rath.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...