Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ratingy už šilhají i po Britech

Česko

Hrozba snížení ratingu poslala ke dnu libru. Investoři žádají Británii, aby urychleně začala šetřit

LONDÝN Brity čeká velké šetření, pokud nechtějí, aby je zadusily splátky úroků z vlastních dluhů. Ratingová agentura Fitch totiž oznámila, že pokud vláda neomezí své půjčky, sníží jí rating. Nový premiér David Cameron sice slibuje úspory, ale jejich rozsah oznámí až 22. června.

Snížení ratingu znamená, že se zvýší úroky z vládních půjček, roste zadlužení státu a do problémů se dostává celá ekonomika. Už pouhé varování agentury způsobilo pokles britské libry i propad ceny britských akcií. Britský akciový index FTSE 100 se včera dostal pod pět tisíc bodů, což odborníci považují za psychologickou hranici a náznak možné hospodářské krize.

Viník? Prý předchozí vláda Za katastrofální vývoj rozpočtu může předcházející vláda labouristů, prohlásil premiér. Státní finance jsou prý v horším stavu, než čekal. Premiér se tak drží osvědčené taktiky nových evropských kabinetů -obvinit z nestřídmosti a statistických podvodů politické oponenty. Podobně to udělala před pár dny i nová maďarská vláda.

Cameron varoval, že jen úroky ze státních dluhů by mohly vzrůst do pěti let ze současných 31 miliard liber (asi 971 miliard korun) na 70 miliard liber. Negativní rating, jímž kromě Fitche hrozí i Standard & Poor's - další velká ratingová agentura - by situaci ještě zhoršil. Vylepšit ratingový výhled by mohla úsporná opatření, která by podle Paula Robinsona, analytika z banky Barclays Capital, snížila úroky, které investoři požadují po vládě. Nepomůže to ale britské měně, a ta půjde dolů.

Jiný názor má Dennis Gartman, americký ekonom a vydavatel ekonomických zpráv, které jsou velmi populární mezi londýnskými finančníky. Gartman tvrdí, že snížení ratingu Británie se blíží. Vláda totiž nebude mít přes šetření dostatečné příjmy na pokrytí výdajů. Cameron sice mluví o „změnách v daňovém systému“, ale není jasné, zda skutečně dostatečně zvedne současné daně, jak mu nepřímo doporučují odborníci od Fitche.

Ratingové agentury tvrdí, že zemi zachovají současný rating, jen pokud se rychlost zadlužování země sníží. Čistý veřejný dluh Velké Británie (bez úroků) dosáhl v dubnu podle agentury Bloomberg úrovně 62,1 procenta HDP. Letos má být na 71,6 procenta. Před dvěma lety to bylo jen 43 procent HDP.

Celoevropské šetření Velká Británie je tak další z vyspělých zemí, která bude muset snižovat své výdaje nebo zvyšovat příjmy více, než se předpokládalo. Bude tak následovat Německo, které oznámilo rozsáhlé rozpočtové škrty v pondělí.

Další úspory se připravují i ve Francii. Španělsko a Portugalsko už několikrát ohlásily zpřísnění úsporných opatření. Předlužené Řecko kromě úspor zvyšuje daně a chystá i rozsáhlý prodej státního majetku. Šetřit bude i střední Evropa: Slovensko, Maďarsko i Česká republika.

Ekonomové se obávají, že vlna evropských státních úspor může mít nepříznivý vliv na světovou ekonomiku, která se jen postupně vzpamatovává z finanční krize.

Graf

VÝVOJ KURZU USD/GBP (počet dolarů za britskou libru)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!