Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ráz Tour udává i Kreuziger

Česko

Poprvé v historii nejslavnějšího závodu se poměřuje se špičkou český cyklista

CUNEO/PRAHA Cyklistická Tour de France míří do finále. Po včerejším volném dnu přicházejí tři ďábelské etapy v Alpách, které hodně napoví o šancích jednotlivých jezdců na celkové prvenství v nejslavnějším závodě sezony.

Na fanoušky, kteří hustě lemují rozhodující stoupání, čeká pořádné drama.

Co ale zatím přinesl 95. ročník Tour de France?

1. Česká stopa Poprvé v historii promlouvá do dění na špici český cyklista. Teprve dvaadvacetiletý Roman Kreuziger si při premiéře na Tour vede famózně. Ve stoupáních dokáže držet krok s nejlepšími, v nedělní první alpské etapě dokonce míchal s kartami v tahanici o žlutý trikot. „Počasí bylo hnusné, mně se ale jelo dobře,“ podotkl v cíli 15. etapy Kreuziger, který po vítězství na závodě Okolo Švýcarska dokazuje, že patří k největším talentům světového pelotonu. V průběžném pořadí figuruje na 14. místě se ztrátou přes sedm minut.

V boji o bílý trikot pro nejlepšího jezdce Tour do 25 let patří Kreuzigerovi druhá příčka, na stájového kolegu Nibaliho ztrácí necelé dvě minuty. „Hlavní je, aby bílý trikot přivezl do Paříže jeden z nás,“ přál si Kreuziger.

2. Doping Jestli se něco nenaplnilo, tak touha pořadatelů po Tour bez pozitivního testu na zakázané prostředky. Největší rybou, která uvízla v síti kontrolorů, se stal mladý Ital Riccardo Ricco, jenž měl před sebou velice slibnou budoucnost.

„Musíme se na to dívat pozitivně. Aspoň víme, že dopingové kontroly fungují,“ prohlásil ředitel Tour Christian Prudhomme. Cyklistika tak i nadále v očích mnoha fanoušků zůstává sportem plným dopingu. „Přitom děláme nejvíc ze všech sportů,“ cítil křivdu jeden z favoritů, Australan Cadel Evans. 3. Vyrovnaná bitva Letošní Tour potvrzuje předpoklady a je nebývale dramatická. První tři cyklisty v průběžném pořadí dělí nicotných osm vteřin, ještě šestý v pořadí Španěl Sastre ztrácí na žlutý trikot pouhých 49 vteřin.

Do čela se v neděli vyhoupl Lucemburčan Frank Schleck. „Splnil se mi dětský sen,“ jásal Schleck, který čelil z výborné práce svého mladšího bratra Andyho. „Díky, brácho,“ usmíval se Frank Schleck.

Na peloton čekají klíčová stoupání. Už dnes se vyšplhají cyklisté po nejvýše položené silnici v Evropě na Cime de la Bonette v nadmořské výšce 2802 metrů, zítra je zase čekají dvě klasická stoupání na Col du Galibier (2645 m), kde je socha zakladatele Tour Henri Desgrange, a legendární serpentina do cíle ve středisku Alpe d’Huez.

4. Hvězda jménem Cavendish Pokud Tour zrodila novou ikonu, pak cyklistického sprintera Marka Cavendishe. Třiadvacetiletý Brit vyhrál čtyři spurty v hromadných dojezdech. „Myslím, že jsem toho předvedl dost. A zelený trikot pro krále bodovací soutěže je pro mě už ztracený,“ vysvětlil Cavendish, proč ze závodu o víkendu odstoupil. Místo toho bude mistr světa na dráze regenerovat, aby se stihl připravit na olympijské hry v Pekingu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!