Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud poslal v kauze přidělování bytů v Brně do vazby dva obviněné

Česko

  9:47aktualizováno  14:21
Městský soud v Brně poslal v kauze přidělování bytů na radnici Brno-střed do vazby dva z osmi obviněných, jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku a politika ODS Otakara Bradáče. Ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor.

Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů. Státní zástupkyně Petra Lastovecká z dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci o dalším postupu ráno informovala na webu .

„Někteří z celkem osmi obviněných trestnou činnost doznávají a s policejním orgánem a státním zastupitelstvím různým způsobem spolupracují. Státní zástupkyně po pečlivém vyhodnocení aktuální procesní situace podala příslušnému soudu návrhy na vzetí do vazby dvou stíhaných osob. Ostatní obvinění byli propuštěni ze zdržení na svobodu,“ uvedlo zastupitelství.

Za dvěma obviněnými přišli na policii jejich advokáti. „Zastupuji pana Červinku, za vinu je mu kladena manipulace s byty, jde o sedm případů v předchozích dvou letech. Škoda je ve stovkách tisíc korun,“ řekl před policejní budovou advokát Pavel Hála, který zastupuje realitního makléře Zdeňka Červinku. Bradáčův advokát Jan Kovařík s novináři nemluvil.

Vazbu pro oba muže redakci potvrdila dozorující státní zástupkyně Petra Lastovecká.

Další ze stíhaných Radim Suchánek dnes složil mandát zastupitele Brna Černovic a rezignoval na členství v hnutí ANO.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi osm lidí. Podle serveru HN.cz byl jedním z nich brněnský vlivný politik ODS Otakar Bradáč a dalším zastupitel hnutí ANO v Brně-Černovicích Radim Suchánek, který pracuje na Správě nemovitostí Brna-středu.

„Pan Suchánek se dnes dostavil do zaměstnání po dvoudenní absenci. Tajemník mu oznámil, že bude přeřazen na jiné oddělení, které vůbec nesouvisí s jeho dosavadní činností na správě nemovitostí,“ uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Tajemník radnice Petr Štika doplnil, že Suchánek bude pracovat v kanceláři tajemníka a plnit úkoly, které mu zadá přímo on.

Dalšími zadrženými byli podle České televize jednatel brněnské realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka a jeho společnice Eva Vágnerová a dále bez uvedení profese Kateřina Pospíšilová, Jiří Povolný, Ludvík Kraus a Marek Horvath.

Předsedkyně kontrolního výboru radnice městské části Brno-střed Monika Lukášová Spilková už v úterý řekla, že na nesrovnalosti při přidělování bytů, ale i na podivné směny a podnájmy bytů dlouhodobě upozorňovala. Byty dostávali například rodinní příslušníci politiků nebo jejich známí, kteří přeskakovali další a déle čekající žadatele.

V městské části Brno-střed v roce 2019 vyplula na povrch takzvaná kauza Stoka. Policisté tehdy odhalili organizovanou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé. Skupina ovlivňovala veřejné zakázky na radnici.

Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší v podobě 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

Autoři: , ,

Mohlo by vás zajímat