Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Členství v KSČ jsme nezatajili, voliči to vědí, vzkazují Roithové konkurenti

Česko

  16:28aktualizováno  16:36
PRAHA - Prezidentští kandidáti Jan Fischer a Vladimír Dlouhý hodnotí kritiku své konkurentky Zuzany Roithové jako omílání známé věci. Oba argumentují tím, že se k členství v KSČ už mnohokrát vyjadřovali a voliči o této jejich minulosti vědí. Není podle nich tedy důvod se kandidatury vzdát, jak je k tomu vyzvala lidovecká kandidátka.

Roithová nechce na hradě komunisti foto: Reprofoto

"Slibovali věrnost komunistické straně a to bylo v době, kdy komunistická strana nechávala střílet do lidí na hranicích," zdůvodnila svou výzvu Roithová v rozhovoru pro Lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE:

Vladimír Dlouhý, který byl členem KSČ jedenáct let, zdůraznil, že členství ve straně nikdy nezatajoval ani nepopíral. "Moje členství v KSČ je veřejně známá věc, nikdy jsem tuto skutečnost před voliči neskrýval. Nechme na nich a na jejich svobodné vůli, aby rozhodli, který kandidát je ten nejlepší," uvedl.

Obdobně se vyjádřil i Jan Fischer, který též připomněl, že už se jeho desetiletá komunistická minulost propírala několikrát. "Slova paní Roithové nebudu komentovat. K tomuto tématu jsem se opakovaně vyjádřil. Pokládám za nutné zabývat se rozkrytím příčin problémů, které naši zemi trápí od 90. let, a jejich řešením," napsal prezidentský kandidát.

Roithová nicméně trvá na tom, že členství v KSČ není slučitelné s funkcí prezidenta. "Není možné odsuzovat lidi za to, jak se v době totality chovali. Ale na ten nejvyšší post, který je symbol hodnot, by kandidovat neměli," míní Roithová.

Co řekli ke svému členství v KSČ

"Tuhle minulost už neodpářu. Je to věc, kterou si nesu se svým svědomím. Chtěl jsem být kantor a učit. Možná je to na mně trošku i vidět. Strašně jsem po studiích statistiky toužil zůstat na škole. Bylo to spojeno s nabídkou členství ve straně. Tehdy, v roce 1974, jsem to jednoznačně odmítl. Ale pak, když jsem byl ve výzkumném ústavu, už jsem té nabídce neodolal. Nebylo to dobré rozhodnutí, byla to chyba. A nesu si to v sobě."

  • Jan Fischer, MF Dnes, 7. 1. 2012

"Jestli se nemýlím, jeden z nynějších kandidátů na prezidenta (Jan Fischer – pozn. red.) se za členství v KSČ omluvil. Já to nikdy neudělám. Považoval bych to za falešné. Tenkrát jsem to udělal z důvodů, který mi spousta lidí nemusí věřit a které jsem vám popsal. Berte mě, lidi, jaký jsem. A jestli jsem cítil výčitky? Jestli jsem se za to styděl vnitřně? Ano, styděl. "

  • Vladimír Dlouhý, Lidové noviny, 23. 6. 2012  
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!