15. listopadu 2012 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezidentská volba: Fischer jasný favorit, Franz se krčí vzadu

Průzkum STEM: první kolo by ovládl Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průzkum STEM: první kolo by ovládl Jan Fischer | foto: Lidovky.cz

PRAHA Bývalý premiér Jan Fischer má podle aktuálního průzkumu agentury STEM stále největší šanci uspět v přímé prezidentské volbě. V 1. kole by ho volilo 32,3 procenta lidí, o 2,5 procentního bodu více než před měsícem. Druhý by se ziskem 14,1 procenta hlasů skončil bývalý premiér Miloš Zeman, který ale více než dva procentní body ztratil.

Na třetím místě je místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Prezidentem by ho rádo vidělo 11,6 procenta lidí, což je více než dvouprocentní ztráta. Čtvrtý je senátor a podnikatel Tomio Okamura, který svou kandidaturu oficiálně ohlásil teprve nedávno. Svůj hlas by mu dalo 8,2 procenta lidí.

PSALI JSME:


Předsedu vládní TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga by volilo 4,7 procenta, místopředsedu Senátu a kandidáta ODS Přemysla Sobotku 4,2 procenta a hudebníka a pedagoga Vladimíra Franze 2,6 procenta dotázaných.

Pro 74 % lidí je Ficher přijatelný

Fischer, Dienstbier a Zeman jsou pro občany také nejpřijatelnějšími kandidáty na prezidenta. Na otázku o ochotě volit Fischera uvedlo "ano" nebo "možná" 74 procent lidí, před měsícem jich bylo o šest procent méně.

Který z jedenácti kandidátů nakonec získá hradní křeslo?

Dienstbier je přijatelný pro 52 procent Čechů, Zemana je ochotná volit polovina dotázaných. Okamurovi je ochotno dát svůj hlas 42 procent lidí, Schwarzenberg je přijatelným kandidátem pro 30 procent dotázaných, o Sobotkovi totéž prohlásilo 28 procent lidí. Ekonoma Vladimíra Dlouhého je ochotná volit čtvrtina Čechů, herečku Táňu Fischerovou 24 procent a šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou 22 procent lidí. Lidovecká kandidátka Zuzana Roithová je přijatelná pro 16 procent a Franz pro 14 procent lidí.

Fischer, Zeman a Dienstbier se rovněž umístili na špici žebříčku volebního potenciálu jednotlivých kandidátů. Agentura ho odvodila z odpovědí na otázky, koho by lidé volili z předloženého seznamu kandidátů v prvním kole a komu by dali hlas ve druhém, pokud by do něj nepostoupil jejich kandidát z prvního kola. Fischer v tomto případě získal 49 procent hlasů, Zeman 27 procent a Dienstbier 22 procent. Také v tomto ukazateli Fischer náskok proti svým soupeřům zvýšil. Zatímco on dva procentní body získal, Zeman si pohoršil o tři a Dienstbier o čtyři procentní body.

Očekávaná volební účast se pohybuje okolo dvou třetin voličů. K volbám by přišlo 68 procent lidí, dalších 20 procent uvedlo odpověď "možná". Průzkumu, který se uskutečnil od 27. října do 5. listopadu, se zúčastnilo 1062 lidí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz