Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské klipy pohledem kreativce II: Franz je takový český Obama

Ekonomika

  17:00
Známý glosátor světa reklamy a marketingu, kreativec Marek Prchal se opět pouští do svérázného rozboru reklamních klipů prezidentských kandidátů, které se objevily na internetu. Kdo z uchazečů o Hrad zvolil nejnápaditější taktiku?

Jako občanský prezident se představuje Vladimír Franz, který za sebe nechává mluvit spíše své tetování. foto: YouTube

Marek Prchal

Marek Prchal

Předvolební klipy hodnotí sloupkař serveru Médiář.cz a „reklamní kat“ Marek Prchal.

V minulém článku se Marek Prchal podíval na zoubek spotům Jana Fischera, Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga.

V dalším pokračování jeho pohledu na zatím zveřejněné reklamy vám přinášíme Vladimíra Franze, Jiřího Dienstbiera a zatím nejčerstvější přírůstek od Schwarzenbergova týmu.

ČTĚTE
Prezidentské klipy pohledem kreativce: Zeman je nejlepší, bohužel

„Když už točí Filip Renč, musí točit i Jan Svěrák,“ konstatuje Prchal, který se netají tím, že šéf TOP 09 je jeho favoritem. „Prosím, šlo by to pouštět každý den v televizi?“ dodává marketingový expert.

V hlavní roli tetování

Jako občanský prezident se představuje Vladimír Franz, který za sebe nechává mluvit spíše své tetování.

U Franzova klipu neusnete

Naprostý šok, experiment, při kterém se vám bude dobře usínat u televize. Zatím třídílná série, ve které se neděje doslova nic a dokonce v ní skoro nehraje ani kandidát. To tu ještě nebylo!

Ano, Franz je alternativa a tohle je stoprocentně alternativní prezentace. Pokud ve vás tedy prostředí letadla neevokuje jako ve mně slavnou parodii „Připoutejte se, prosím“. Já jsem si ji pod dojmem spotu opět po letech pustil. „Jsi moc nízko, Tede, moc nízko!“ (na YouTube je třináctiminutový sestřih).

Franzova kampaň se sloganem „Občanský prezident“ je fajn záležitost. Casting je v tomto případě bezchybný a kandidát vypadá dobře, protože tetování je in a on je má moc hezké.

Bez problémů posbírá voliče znechucené politikou, ale je to takový český Obama, pokud by byl náhodou zvolen, bude generovat miliony nespokojených denně, protože příslib je v tomhle případě přestřelený a on prostě bude muset vyjít s parlamentem, vládou a dalšími institucemi tohoto státu.

Je fajn, že se nepokusil o politický spot jako ostatní. Úvaha je správná. Jen by to chtělo víc atmosféry. Problém s kampaní tvořenou podporovateli je v tom, že oni už mají pocit, že to zahraje tak, jak to je, protože kandidát je „prostě super!". Ale my ostatní nevidíme nic kromě téměř statických obrázků.

Prezident, který přináší změnu?

Jiří Dienstbier připomíná voličům hlavně minulost. Zdůrazňuje, že během sametové revoluce organizoval demonstrace proti komunistickému režimu a nevyhýbá se ani kritice korupce.

Školní dikce Jiří Dienstbiera

Generický spot s obrázky, které očekáváte. Jiří Dienstbier čte voiceover z papíru školní dikcí – určitě bylo namístě pracovat s kandidátem tak, aby text v jeho podání zněl přirozeně a byl možná i trochu dramatický – vždyť je to politik!

Na rozdíl od silné stylizace Jana Fischera se Dienstbier vůbec nestylizuje, v klíčovém závěru spotu má šedivé a nevýrazné kusy oblečení, které spolu s prošedivělými vlasy spíše nudí – vezměte si, jak hezky by s nimi mohl zahrát dobrý oblek, třeba od Prady.

Působí dojmem, že natočil spot jen tak mimochodem při procházce se psem. Prezident v šusťákové bundě, to jsme někde v Koreji, že.

Schwarzenberg a jeho nedostatky

Karel Schwarzenberg nezahálí, ve středu se na internetu objevil jeho nový předvolební klip. Spot je to ale netypický, má 3,5 minuty a je to teprve první díl ze série.

Stylový rozhovor s Zdeňkem Svěrákem

A když už točí Filip Renč, musí točit i Jan Svěrák. Natočil rozhovor svého otce s Karlem Schwarzenbergem. V interiéru, decentně, stylově.

Perfektně připravené téma Čtyř Karlových chyb ukazuje jeho silné stránky tím správným způsobem. Prosím, šlo by to pouštět každý den v televizi?

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat