16. července 2019 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozpusťme Realisty, vyzývají zakladatelé. Robejškova strana hlasuje o svém konci

Petr Robejšek popisuje Realisty jako konzervativní subjekt, jenž je v první... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Robejšek popisuje Realisty jako konzervativní subjekt, jenž je v první... | foto: Realisté

Praha Politická strana Realisté má podle vlastních zakladatelů skončit. A to kvůli volebním neúspěchům, pasivitě krajských organizací i odchodu členů do jiných politických uskupení. Strana, u jejíhož zrodu stál politolog Petr Robejšek, to v úterý oznámila na Facebooku.

V pondělí strana započala hlasování všech členů o definitivním ukončení činnosti a dobrovolném rozpuštění strany. Plebiscit má skončit za týden - v pondělí večer.

„Důvodů bylo více, mezi ty klíčové patří pochopitelně dřívější volební neúspěchy, k nimž se letos přidala absolutní pasivita krajských organizací, a také odchod mnoha členů do jiných politických uskupení,“ zdůvodňuje strana na své facebookové stránce.

Stranu založil Michal Moroz v prosinci 2016, její hlavní tváří se stal český politolog dlouho působící v Německu Petr Robejšek. Jako jeden z jednatelů a zároveň tajemníků strany vystupoval také zámožný zbrojař Jiří Hynek. Realisté se sami označovali za pravicovou konzervativní stranu, mezi jejíž hlavní témata patřily národní zájmy, klasický model rodiny a bezpečnostní politika.

Objevily se také spekulace, že stranu finančně podporuje miliardář a spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva, na něhož měl Robejšek osobní vazby z předchozího působení v Institutu 2080.

Ve volbách 2013 strana nekandidovala, do jejích řad ale přešli dva poslanci původně zvolení za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. V následujících parlamentních volbách 2017 Realisté zcela propadli, když získali pouze 0,71 procenta hlasů. Petr Robejšek před volbami odhadl volební potenciál své strany na 20 procent.

pevPetr Vnouček, mbMichal Bernáth

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz