Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozpusťme Realisty, vyzývají zakladatelé. Robejškova strana hlasuje o svém konci

Česko

  12:38
Praha - Politická strana Realisté má podle vlastních zakladatelů skončit. A to kvůli volebním neúspěchům, pasivitě krajských organizací i odchodu členů do jiných politických uskupení. Strana, u jejíhož zrodu stál politolog Petr Robejšek, to v úterý oznámila na Facebooku.

Petr Robejšek popisuje Realisty jako konzervativní subjekt, jenž je v první řadě připravený hájit národní zájmy, jimiž mají být ochrana všeho českého, českých rodin a českých lidí před zásahy zvenčí. foto: Realisté

V pondělí strana započala hlasování všech členů o definitivním ukončení činnosti a dobrovolném rozpuštění strany. Plebiscit má skončit za týden - v pondělí večer.

„Důvodů bylo více, mezi ty klíčové patří pochopitelně dřívější volební neúspěchy, k nimž se letos přidala absolutní pasivita krajských organizací, a také odchod mnoha členů do jiných politických uskupení,“ zdůvodňuje strana na své facebookové stránce.

Stranu založil Michal Moroz v prosinci 2016, její hlavní tváří se stal český politolog dlouho působící v Německu Petr Robejšek. Jako jeden z jednatelů a zároveň tajemníků strany vystupoval také zámožný zbrojař Jiří Hynek. Realisté se sami označovali za pravicovou konzervativní stranu, mezi jejíž hlavní témata patřily národní zájmy, klasický model rodiny a bezpečnostní politika.

Objevily se také spekulace, že stranu finančně podporuje miliardář a spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva, na něhož měl Robejšek osobní vazby z předchozího působení v Institutu 2080.

Ve volbách 2013 strana nekandidovala, do jejích řad ale přešli dva poslanci původně zvolení za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. V následujících parlamentních volbách 2017 Realisté zcela propadli, když získali pouze 0,71 procenta hlasů. Petr Robejšek před volbami odhadl volební potenciál své strany na 20 procent.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...