Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozpusťme Realisty, vyzývají zakladatelé. Robejškova strana hlasuje o svém konci

Česko

  12:38
Praha - Politická strana Realisté má podle vlastních zakladatelů skončit. A to kvůli volebním neúspěchům, pasivitě krajských organizací i odchodu členů do jiných politických uskupení. Strana, u jejíhož zrodu stál politolog Petr Robejšek, to v úterý oznámila na Facebooku.

Petr Robejšek popisuje Realisty jako konzervativní subjekt, jenž je v první řadě připravený hájit národní zájmy, jimiž mají být ochrana všeho českého, českých rodin a českých lidí před zásahy zvenčí. foto: Realisté

V pondělí strana započala hlasování všech členů o definitivním ukončení činnosti a dobrovolném rozpuštění strany. Plebiscit má skončit za týden - v pondělí večer.

„Důvodů bylo více, mezi ty klíčové patří pochopitelně dřívější volební neúspěchy, k nimž se letos přidala absolutní pasivita krajských organizací, a také odchod mnoha členů do jiných politických uskupení,“ zdůvodňuje strana na své facebookové stránce.

Stranu založil Michal Moroz v prosinci 2016, její hlavní tváří se stal český politolog dlouho působící v Německu Petr Robejšek. Jako jeden z jednatelů a zároveň tajemníků strany vystupoval také zámožný zbrojař Jiří Hynek. Realisté se sami označovali za pravicovou konzervativní stranu, mezi jejíž hlavní témata patřily národní zájmy, klasický model rodiny a bezpečnostní politika.

Objevily se také spekulace, že stranu finančně podporuje miliardář a spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva, na něhož měl Robejšek osobní vazby z předchozího působení v Institutu 2080.

Ve volbách 2013 strana nekandidovala, do jejích řad ale přešli dva poslanci původně zvolení za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. V následujících parlamentních volbách 2017 Realisté zcela propadli, když získali pouze 0,71 procenta hlasů. Petr Robejšek před volbami odhadl volební potenciál své strany na 20 procent.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat