Realitní kanceláří může být jakákoli právnická osoba nebo jakýkoli živnostník, protože zprostředkování realit spadá do volných živností. Zjistit tak skutečný počet realitek nebo makléřů, kteří tuto činnost skutečně aktivně vykonávají, je problematické. Počet aktivních realitních kanceláří se navíc neustále mění. Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR, odhaduje, že se jejich počet pohybuje okolo tří tisíc. Pich je v odhadu o něco střízlivější, Počet skutečně inzerujících aktivních kanceláří včetně poboček je podle něj 2000 až 2200. Toto číslo nezahrnuje živnostníky.
„I v rámci objemu zprostředkovatelů se těžko odlišuje, kolik z nich jsou živnostníci a kolik firmy, které mají realitní činnost zapsanou ve výpisu svých činností,“ říká Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR. Podle něj stoupl hlavně počet volných živností.
Jiří Hošek, generální ředitel obchodu portálu Nemovitosti.cz, souhlasí s tím, že čím dál více však přibývá realitních kanceláří, pro které není prodej a pronájem realit hlavním zdrojem příjmu. Často působí i jako finanční poradce, zprostředkovávají úvěry, hypotéky. Věnují se oceňování a správě nemovitostí, úklidovým službám či zcela jiným činnostem, které se vůbec k primární činnosti zprostředkování realit nevážou. „Stále více realitních kanceláří také pracuje formou makléřů na živnostenský list. Mnoho realitek zaměstnává ve firmě již pouze sebe nebo svoji rodinu a tím se zúžila nabídka jejich nemovitostí,“ říká Hošek.
Prodáme vaši nemovitost, i když nechcete Počet lidí, kteří si chtějí přilepšit obchodem s nemovitostmi, roste i díky tomu, že zákon nenařizuje, aby byla mezi klientem a realitním zprostředkovatelem uzavřena smlouva. Je tak zcela běžné, že tutéž nemovitost nabízí několik makléřů, často i proti vůli klienta. „Klient nemůže dost dobře zabránit realitkám, aby nabízely jeho nemovitost. Musel by se s nimi soudit. Ale dokázat, že byl nějak poškozen, je velmi obtížné,“ tvrdí Borůvka s tím, že mezi zprostředkovateli je příliš mnoho těch, kteří o realitách nic nevědí, nemají zkušenosti.
To se asociace snaží už léta změnit. V současnosti spolupracuje s některými poslanci a snaží se prosadit několik zásadních legislativních úprav, z nichž nejzásadnější je přechod od volné živnosti k vázané v sektoru trhu s nemovitostmi. „Chceme zejména zpřísnit podmínky pro vstup do živnosti, aby ji nemohl vykonávat kdekdo,“ říká Borůvka.