Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Realitní krize New York obešla

Česko

Zatímco ceny nemovitostí v USA padají, odměny na Wall Street ženou hodnotu realit v New Yorku vzhůru

NEW YORK (Od spolupracovnice LN v USA) Loď se potápí, ale na Manhattanu se ještě tancuje. I tak by se dala popsat současná situace na trhu realit ve Spojených státech. Zatímco ceny nemovitostí v USA klesly následkem hypoteční krize v roce 2007 o 12,8 % a další pokles se očekává i tento rok, ceny nemovitostí v New Yorku stále stoupají.

Cena průměrného bytu v centru New Yorku, na Manhattanu, vzrostla za posledních deset let o 200 procent na rekordních 1,4 milionu dolarů (24 milionů korun). A o nové rezidenční projekty je stále zájem. Server Propertshark.com tvrdí, že New Yorku se krize vyhýbá proto, že procento zde uzavřených riskantních hypoték bylo mizivé. Zatímco vypovězení hypotéky nebo vyvlastnění z důvodu neplacení postihlo v roce 2007 až čtvrtinu procenta domácností v Miami, v New Yorku to bylo desetkrát méně - jen dvě setiny procenta.

Jedním z nejdůležitějších faktorů na místním trhu s realitami je výše odměn, které každoročně dostávají zaměstnanci finančních institucí na Wall Street. Tuto finanční injekci, často ve výši až několika milionů dolarů, velká část recipientů investuje právě do realit. Ačkoli zaměstnanci Wall Street představují pouze pět procent pracovních míst v New Yorku, jejich výdělky podle Úřadu práce představují skoro čtvrtinu celkových příjmů ve městě.

Realitní makléři nervózně očekávali, že se finanční krize minulého roku negativně projeví na odměnách za rok 2007, které budou vypláceny v několika následujících týdnech, a potažmo pak na prodeji realit. Překvapivě, bonusy za rok 2007 jsou zatím stejně vysoké, jako byly v roce 2006.

Alan Johnson, ředitel Johnson Associates, společnosti, která sleduje mzdová data, v článku The New York Times uvádí, že hypoteční krize se na realitách v New Yorku projeví pravděpodobně až na konci tohoto roku. Dopad odpisů postižených finančních institucí ve výši 100 miliard dolarů se údajně v účetnictví a na odměnách manažerů odrazí až tento rok. „Ti, kteří vydělávali více než milion dolarů ročně, mohou příští rok očekávat až 40-50procentní snížení příjmů,“ říká Johnson a dodává: „Možná budou letos trochu nervózní na to, aby utráceli za reality.“ Někteří zaměstnavatelé budou navíc vyplácet jen malou část bonusů v hotovosti a zbytek v akciích.

Podle dlouhodobých výzkumů firmy Business360 by ceny realit na Manhattanu přesto měly růst o pět procent ročně ještě alespoň tři roky. „Hlavním důvodem je rostoucí počet bohatých lidí, kteří tu bydlí,“ píše se ve zprávě. „Horní“ pětina obyvatel Manhattanu má příjem vyšší než 350 tisíc dolarů ročně (asi půl milionu korun měsíčně), a může si proto dovolit kupovat luxusní byty, často i bez hypoték.

Bohatí v New Yorku také zdaleka nejsou jen Američané. Jednu třetinu nabízených realit v New Yorku koupili minulý rok cizinci. Díky levnému dolaru by jich letos mohlo být ještě víc.

Autor: